Velké zklamání kvůli léku na COVID-19. Přípravek remdesivir selhal

Koronavirus stále představuje smrtelné riziko.
Koronavirus stále představuje smrtelné riziko.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Překvapení, které zaskočilo mnohé... Lék remdesivir, který by mohl být berličkou v boji s COVID-19 podle všeho při první klinické studii selhal, uvedl ve čtvrtek list Financial Times. Podle firmy Gilead Sciences, tedy výrobce léčiva, byla studie ukončena předčasně a je neprůkazná. Dokumenty, které o nefunkčnosti přípravku mluví zveřejnily WHO na internetu. Následně ale byly staženy s tím, že byly zveřejněny omylem, uvedl list.

Studie léku zarmoutila vědce i investory, kteří považovali remdesivir za účinný. Čínská studie ukázala, že remdesivir nezlepšil stav pacientů ani nesnížil přítomnost patogenu v krevním řečišti.

Studie se opírá o 237 testů na pacientech. Lék z nich obdrželo 158. Ostatní dostávali placebo. Lék navíc u 18 pacientů měl závažné vedlejší účinky. „Studie byla ukončena brzy, její závěry jsou tak neprůkazné. Data naopak remdesivir benefitují, především u pacientů, kterým je lék podán krátce po nakažení,” citovali Novinky.cz kalifornskou firmu Gilead Sciences, která remdesivir vyrábí.

Nejasnost kolem účinku

Remdesivir je považováno za experimentální anitivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

V Česku byl podán už dvěma pacientům s koronavirem. Muž ve vážném stavu, kterému byl podán, se posléze uzdravil. Lékaři ale nedokázali vyhodnotit, zda primárně remdesivir byl tím, co v těle pacienta zafungovalo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.