Velký bratr se dívá. Majitel bezpečnostní agentury odhadl, kolik měsíčně stojí chránit palác Tomia Okamury

Dům Tomia Okamury
Dům Tomia Okamury
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2021

Lukrativní místo v Praze 6 je bohatší o finální podobu v současnosti jedné z nejdiskutovanějších vil v Česku. Patří předsedovi hnutí SPD Tomio Okamurovi (48). Atypickou stavbu na Břevnově si tam totiž za více než 20 milionů korun nechal postavit. Že jde o skvost, který je střežen 24 hodin denně, nelze pochybovat. "Je otázka, jaký je zvolen systém ochrany. Ale v každém tubusu je kamera, je tedy evidentní, že majitel dbal významně na bezpečnost objektu," řekl pro ŽivotvČesku.cz majitel známé pražské bezpečnostní agentury Viktor Pavlíček.

Předseda SPD Tomio Okamura měl v minulosti problémy se získáním stavebního povolení. Stavbu, za kterou stojí světoznámý švýcarský architekt Christian Kerez, chtěl začít stavět už v roce 2014, ale úředníci z Prahy 6 byli proti. Podle nich totiž dům nesplňoval podmínky pro výstavbu. V roce 2016 se v Praze změnily stavební předpisy a politik získal povolení. Nyní už je stavba v podstatě u konce a Tomio Okamura ji může začít obývat, dům totiž prošel kolaudací.

"Kolaudační souhlas pro nemovitost pana Okamury byl vydán," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí stavebního úřadu Praha 6 Jiří Hannich.

Dům má podle návrhu švýcarského architekta kulatý půdorys a vysoký je jako čtyřpodlažní budova, přesně 12,5 metru. Architekt Kerez stavbu v původním návrhu prezentuje jako stavbu se třemi samostatnými byty s celkovou plochou 431 metrů čtverečních.

"Když půjde o kvalitní firmu, tak si v případě denního dohledu, kdy je přítomen jeden bezpečnostní pracovník, bude účtovat nejméně 185 korun na hodinu. Což je nonstop dohled v přítomnosti. A samotné montáže kamer a systému stojí přibližně od 150 tisíc do milionu korun, v některých případech i více," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz majitel bezpečnostní agentury Thanos Viktor Pavlíček s tím, že jde o velmi zajímavou stavbu.

"Není to moje zásluha, ale světově uznávaného architekta Christiana Kereze. Kývl jsem na to, protože se mi to líbilo," uvedl před časem Tomio Okamura pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je rád, že světovému architektovi důvěřoval.

Na bezpečnost je v sídle politika dbáno. "Vzdálený systém stojí přibližně paušálně okolo 8 tisíc korun. Dále se platí za jednotlivé výjezdy, kdy dojde k narušení chráněných ploch," dodal pro ŽivotvČesku.cz Pavlíček s tím, že dům Tomia Okumary bude spíše střežen na dálku.

Každý jednotlivý tubus střeží kamera, která je zabudována uprostřed. Další kamery pak hlídají pozemek. Z ulice je vidět, že dům má dva vchody. Unikátní je také vnitřek domu. Podle architektova návrhu by v domě mělo být 8 ložnic, 6 pracoven, 6 hal, 5 toalet, 3 koupelny, 3 kuchyně, 3 jídelny a 6 obývacích pokojů. Vila by také měla mít garáž pro pět vozů. Střecha některých tubusů poslouží jako terasa, ze které bude možné pozorovat Prahu.

Co se týče nákladů, tak předseda SPD se v minulosti netajil tím, že část ze sumy 20 milionů korun mu pokryje hypotéka.

"

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.