Velvyslanec Petr Kolář promluvil o výjimečnosti zesnulé královny. Otevřeně řekl, jaký bude král Karel III. jako její nástupce  

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2022

Svět ve čtvrtek večer zasáhla zpráva o úmrtí britské královny Alžběty II. (†96), která ve svém úřadu setrvala úctyhodných a naprosto rekordních 70 let. Celosvětově populární panovnici oplakávají lidé napříč kontinenty a všude se jednotně ozývá jediná věta. S odchodem královny končí jedna éra dějin. Jak těžké to bude mít nový král Karel III., pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil diplomat Petr Kolář (59). "Královna byla ztělesněním toho, jak by si lidé představovali hlavu státu, bude těžké ji nahradit," myslí si odborník na zahraniční politiku.

Královna Alžběta II. měla v posledních měsících zdravotní potíže, které souvisely jak s pohybem, tak s následky onemocnění covidem-19. Omezila proto vystoupení na veřejnosti a své pracovní povinnosti. V úterý měla náročný program související s výměnou na postu premiéra, po kterém se její zdravotní stav prudce zhoršil. Oblíbená panovnice zemřela ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral, kde poslední dobou trávila mnoho času.

Králem se tak automaticky stal její prvorozený syn princ Charles (73), který nyní ponese jméno Karel III. Jak velkou výzvu před sebou nový monarcha má, pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil diplomat Petr Kolář. "Charles už zkrátka bude někdo jiný, bude to král, který má samozřejmě velkou odpovědnost za to, aby pokračoval v odkazu své matky, ale to už nebude to, co to bylo s ní," připustil muž, který strávil jako velvyslanec v zahraničí řadu let.

"Ona přece jen byla stálicí, symbolem, její styl a noblesa způsobily, že ji milovali nejen Britové. Celý svět k ní vzhlížel jako k takové ikoně, někomu, kdo je ztělesněním toho, jak by si lidé představovali hlavu státu, noblesu, decentní přístup, ale zároveň i díky jejímu manželovi schopnost přiblížit se běžným lidem," popsal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, co bylo důvodem královniny celosvětové popularity.

"Takže uvidíme, ale já myslím, že Charles to nebude mít jednoduché. Na druhou stranu - každý, kdo zná dějiny království, ví, že teď se řeklo »Královna je mrtvá, ať žije král!«, takže mu držme palce," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Zprávu o královnině smrti připevnili k branám Buckinghamského paláce dva zaměstnanci ve smutečních oblecích. Před panovnickým sídlem v Londýně se už před oznámením navzdory dešti shromáždil velký dav, někteří lidé po zprávě o smrti královny propukli v pláč. Lidé se setkali i u hradu Windsor, kde se podobně jako u Buckinghamského paláce ukázala duha, a také ve Skotsku u Balmoralu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.