Reklama:

Venca Konopník je po 40 letech od premiéry Slunce, seno k nepoznání. Na Broňkovi Černém se podepsala léta strávená za volantem

Broněk Černý alias Venca Konopník.
Broněk Černý alias Venca Konopník.
Foto: Profimedia.cz
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2024

Všichni znají legendární trilogii Slunce, seno... A také jednu z hlavních postav Vencu Konopníka, které se excelentně zhostil Broněk Černý. Od dob, kdy se komedie z prostředí vesnického života natáčely, uplynuly desítky let. O víkendu se v jihočeských Hošticích konal festival »Slunce, seno« u příležitosti 40letého výročí od premiéry prvního dílu. Na snímcích z akce, které sdílel na sociální síti zpěvák Jan Bendig, byl zachycen i filmový Venca po boku Zdeňka Trošky. Někdejší herec, jenž se vydal po natáčení na zcela jinou profesní dráhu, je dnes k nepoznání. Redakce ŽivotvČesku.cz slavného režiséra po festivalu v Hošticích oslovila, jak na někdejší hvězdu svých komedií vzpomíná a jak ho vnímá dnes.

Reklama:

V Česku by se jen těžko našel člověk, který by neznal trilogii Slunce, seno. Letní komedie z vesnického prostředí je i po desítkách let oblíbeným tuzemským filmovým evergreenem. Jednou z hlavních postav byl opravář Venca Konopník, jenž si v příběhu procházel milostnými peripetiemi s Blaženou Škopkovou a servírkou Milunou.

Reklama:

Vesnického lamače dívčích srdcí si zahrál Bronislav Černý, který se po skončení natáčení vydal na dráhu řidiče kamionu. Režisér slavné trilogie, která letos slaví 40 let od premiéry prvního dílu, již několikrát v minulosti zmínil, že Broněk Černý byl skvělým hercem.

I nyní pro ŽivotvČesku.cz pěl Zdeněk Troška na filmového Vencu samou chválu. "Je škoda, že se herectví dále nevěnoval, on měl talent a především výhodu v tom, že byl naprosto přirozený. Měl ale poté spousta jiných aktivit a k herectví už se nevrátil," zavzpomínal na herecké kvality někdejšího fešáka slavný režisér, který se prý s »Vencou« často potkává, jelikož žije ve Strakonicích, což je pouhých 8 kilometrů od Hoštic.

Za 40 let se Broněk Černý výrazně změnil. Na fotografii, kterou sdílel na sociální síti zpěvák a fanoušek trilogie Jan Bendig, je k nepoznání. "To víte, on jezdil spoustu let v kamionu, projel celou Evropu, takže měl sedavé zaměstnání," okomentoval Troška fakt, že se Broněk Černý za dlouhá léta strávená za volantem lidově řečeno spravil.

Na to, jak Zdeněk Troška Bronislava Černého objevil, zavzpomínal oblíbený filmař pro ŽivotvČesku.cz již před časem.

"Přišel tam s kamarádem a myslel si, že si vydělá stovku na pivo. A já mu říkám, mladý muži, tohle není komparz, ale konkurz na hlavní roli. Už chtěl odejít, ale dal jsem mu úkol, který perfektně splnil. Tím se zrodila hvězda Broňka Černého alias Venci Konopníka. Jako herec byl neuvěřitelně přesvědčivý a dodnes vlastně nevím, proč s herectvím skončil. Je to podle mě škoda," zdůraznil již dříve, že herecké kvality Broněk Černý rozhodně měl.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala před pár lety i Černého, ten ale rozhovor odmítl. Z jeho slov se dalo vycítit, že dnes žije zcela jiný život a herectví je pro něho uzavřená kapitola.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: