Veřejnost vyzvala Maláčovou a Stropnického, aby jeli na kontrolu do Agrofertu. Politik vysvětlil, na čem to závisí
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) dál pokračuje v kontrolách, které mapují, jak se ve firmách dodržují práva zaměstnanců. Její poradce a host na kandidátce ČSSD v podzimních volbách Matěj Stropnický (37) odmítá, že by se jednalo o předvolební marketing. Bývalý předseda Strany zelených zareagoval na doporučení části veřejnosti, aby dvojice vyrazila na kontrolu také do Agrofertu, který je spojen s osobou premiéra Andreje Babiše (66). "Těžko dnes hledat politika, který se nebojí jít do konfliktu s ekonomickými zájmy velkého byznysu, médií a na ně napojených politických stran. To je pro mě stěžejní," řekl pro ŽivotvČesku.cz k ministryni práce a sociálních věcí Matěj Stropnický.
Matěji, vy jste na sebe výrazně upozornil tím, že po boku ministryně práce a sociálních věcí chodíte kontrolovat, jak se dodržuje zákoník práce v českých firmách. O kampani se hodně mluví a nemohu říct, že by se mluvilo jen pozitivně. Jak inspekční akci Férová práce zatím hodnotíte?
Píchli jsme do vosího hnízda. Našli jsme důležité a závažné téma, které bylo velmi dlouho přehlížené, které se ale týká velké skupiny lidí. Odměňování lidí za těžkou práci ve velkých i menších fabrikách je závažné téma. V průmyslu pracuje 1,3 milionu lidí, pak je tu stavebnictví, doprava, zemědělství, potravinářství... Otevřel se tu velký prostor, politici posledních 30 let o toto téma zájem neměli.
Vyčítá se vám, že kontroly jste si naplánovali do předvolebního času a ze všeho nejvíce tak jde o politický marketing a »lovení« voličů před podzimními volbami...
Kontroly probíhaly průběžně, to že tato akce je větší a že se jí účastníme my, má za hlavní cíl k té agendě připoutat pozornost. Doufali jsme, že se novináři o tu věc začnou zajímat, když jsme ji na začátku léta spouštěli, ale nestalo se tak. Proto jsme se rozhodli, že musíme kontrolní akci vidět na vlastní oči a podat o ní kontroverzní zprávu tak, aby se o tom tématu opravdu začalo mluvit. Novináři se sami od sebe o příběhy těch lidí nezajímají, hledali jsme způsob, jak hráz nezájmu a ignorance prorazit.
Pojedete také na inspekční cestu do firem, které patří pod Agrofert? Řada diskutujících z řad veřejnosti vás k tomu na sociálních sítích vyzvala s tím, že pokud ministryně práce a sociálních věcí myslí celou akci seriózně, neměl by Agrofert ve vašem hledáčku chybět. Máte tedy v plánu kontrolovat i firmy, které jsou napojeny na rodinu českého premiéra?
Chápu, kam poznámky těch diskutujících míří, nicméně kdybychom to byli já a paní ministryně, kdo vybírá ty firmy ke kontrole, tak to už by opravdu byl skandál. To tak ale není. Firmy vybírá inspektorát práce na základě podnětů. Kde je nejvíce podnětů, tam se pak jde. Snaha je neřešit pouze jednotlivé podněty, ale zaměřit se na systematické porušování práce a zákona o zaměstnanosti. Inspektorát je zahlcený dílčími podněty zaměstnanců, kteří si často stěžují na tu samou věc. Možná se i sjedná jednorázová náprava, ale když se jde na tu kontrolu, tak se nekouká kolem. My jsme chtěli, aby se začalo koukat i kolem, zda náhodou ten konkrétní stěžovatel nepoukazuje na systémový problém, že se třeba neeviduje pracovní doba, to je věc, která má zásadní vliv na to, kolik ti lidé dostávají na výplatní pásce. Zda ta pracovní doba začíná a končí v ten čas, který je uvedený ve smlouvě, zda přesčasy jsou placené jako přesčasy, zda se proplácí víkendy, noční směny... Otázkou je také agenturní zaměstnávání. Agentury jsou specifický problém celé té věci, ČSSD má například v programu, že maximálně 10 procent lidí může být zaměstnáno prostřednictvím agentury a ostatní musí být kmenoví zaměstnanci, toto bychom rádi prosadili, protože vidíme, že agenturní zaměstnanci jsou na tom ještě hůře než ti kmenoví.
Určitě se vám povedlo, že o vaší akci se mluví. Co ale dál? Co má být tím finálním výsledkem vašeho projektu?
Je tady ještě několik témat, která chceme otevřít, v kontrolách tedy budeme dál pokračovat. Je třeba dokončit kontroly, to opravdu není kampaň, to je inspekční akce, ty akce skončí správními řízeními a udělením pokut, tam kde k porušení zákona prokazatelně došlo. To je tedy koncovka, to bude během léta. Následně bychom rádi představili legislativní změny, které je třeba prosadit, aby se život zaměstnanců zlepšil, aby mzdy odpovídaly práci a pracovnímu nasazení.
Co má udělat konkrétní zaměstnanec, který je přesvědčen, že u něj ve firmě jsou porušována jeho práva, aby se k němu do »fabriky« přijela podívat dvojice Maláčová a Stropnický?
Proces je stanovený zákonem, je třeba se s podnětem obrátit na oblastní inspektorát práce, který podnět eviduje a ze zákona je musí řešit, dokonce nemůže žádný podnět odložit, do každé firmy musí nějakého inspektora poslat a podnět prošetřit. Důležitý apel je, aby se lidé nebáli ozvat a podnět podali. Autor podnětu bude také informován, co se zjistilo. Nyní je na to dobrý čas, teď je na to dobře vidět, teď se nic nezamete.
Vy už jste dříve uvedl, že s Janou Maláčovou jste si sedli nejen pracovně, ale také lidsky. Ona v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz říkala, že se byla podívat i na zámku, který vlastníte. Co vy na ministryni oceňujete nejvíce?
Těžko dnes hledat politika, který se nebojí jít do konfliktu s ekonomickými zájmy velkého byznysu, s médii a s politickými stranami, které jsou na média a byznys napojené. To je pro mě stěžejní. Při spuštění akce se mi potvrdilo, že Jana Maláčová se nebojí dělat levicovou politiku, zastává se zaměstnanců, i když to vyvolává velké »hejty« z liberálního prostředí či od médií. Zasáhli jsme systém na komoře a Jana do toho šla, přestože má, na rozdíl ode mě, co ztratit. Já jsem na kandidátce ČSSD jako host, ona je ale ministryně práce, to má už váhu, ona na to nebere ohled, že může ztratit a šla do toho. Je to takové to masarykovské »nebát se a nekrást«. A navíc nemá za sebou žádnou negativní kauzu, najít dnes politika na naší scéně, který není spojen s žádnou kauzou z minulosti, je složité.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.