Reklama:

Věřím, že Ústavní soud nám vyhoví a prezidentské volby odloží, říká Karel Janeček

Karel Janeček
Karel Janeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2022

Prezidentských voleb se zúčastní i Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Rozhodl o tom v úterý Nejvyšší správní soud (NSS), který zrušil příslušná rozhodnutí ministerstva vnitra. Soudci zároveň nevyhověli stížnosti Karla Janečka, který se tak do voleb zapojit nemůže. Rohanová i Janeček avizovali, že se obrátí na Ústavní soud. "Moje ústavní práva byla poškozena," uvedl Karel Janeček ve svém vyjádření, které jeho tým zaslal do redakce ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diviše původně ministerstvo nezaregistrovalo k volbám kvůli nedostatku podpisů, Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Divišovi mylně neuznalo některé podpisy, kandidátní listinu Rohanové nemělo vůbec brát v potaz. Ministerstvo na Twitteru uvedlo, že se s rozhodnutími musí nejprve seznámit. Rozhodnutí však respektuje a v budoucí praxi stanovisko soudu zohlední.

Janečkovi soud sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale nedostal přes hranici 50.000 občanských podpisů vyžadovaných pro kandidaturu na Hrad. Soudu se v kontrolním vzorku podařilo dohledat a ztotožnit 433 původně vnitrem neuznaných petentů. Chybělo jen 19 dalších k tomu, aby se Janeček po složitém přepočtu dostal přes hranici 50.000 uznaných podporovatelů. Výsledná chybovost v kontrolních vzorcích promítnutá do celé petice nakonec vedla soud k závěru, že kandidaturu Janečka platně podpořilo 49.920 občanů.

Reklama:

Janeček i Rohanová s rozhodnutím NSS nesouhlasí a avizovali, že se obrátí na Ústavní soud. Podle jeho mluvčí Kamily Abbasi je v jejich zájmu, aby ústavní stížnost doručili soudu co nejdříve a požádali o přednostní projednání. "Od pléna Ústavního soudu lze očekávat, že z důvodu naléhavosti rozhodne o návrhu mimo pořadí. Při otálení kandidáta nebo delším rozhodování pléna by - s ohledem na čas nutný pro přípravu voleb - postrádal přezkum Ústavním soudem smysl," sdělila.

V Janečkových petičních arších bylo podle soudce Iva Pospíšila na první pohled mnoho smyšlených údajů, údajů o neexistujících osobách, žijících na neexistujících adresách. Objevily se také desítky petičních archů, na kterých nešlo ztotožnit ani jednoho člověka.

"Moje ústavní práva byla poškozena. Nevzdávám se a podám podnět k Ústavnímu soudu. Nechci žít v zemi, kde ten, kdo neobchází zákon – v daném případě kontrolou platnosti podpisů z nějakého druhu databáze občanů – je v zásadní nevýhodě. Víme přitom s absolutní jistotou, že minimálně jeden z kandidátů takovou kontrolu využil," uvedl Karel Janeček ve svém vyjádření, které má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Dále v něm vyjmenoval několik bodů, které podle něj hrají v jeho prospěch.

        "Věřím, že výše zmíněné argumenty jsou tak zásadní, že Ústavní soud nám vyhoví a prezidenstké volby odloží. Rád bych poděkoval Nejvyššímu správnímu soudu za kvalitní práci a otevřené vyjádření kritiky současného procesu prezidentských voleb. Gratuluji Karlovi Divišovi a přeji mu v další kampani hodně štěstí," dodal Janeček ve svém vyjádření.

        Správní soud obdržel k registračnímu procesu pro prezidentskou volbu 13 podnětů, dneškem jsou už všechny vyřízené. Do voleb může jít devět kandidátů, ve středu odpoledne jim státní volební komise vylosuje volební čísla.

        Reklama:

        Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

        Reklama:
        Reklama: