Veškerá moc v rukách ministra Vojtěcha: Nebezpečné a nepřijatelné, reaguje ODS

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2020

Plán posílit pravomoci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) kvůli boji s koronavirem představil premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. ODS nápad ostře kritizuje, podle šéfa jejich poslanců Zbyňka Stanjury nesmí o omezování svobody lidí rozhodovat jediný člověk.

Podle Babišova nápadu, který vláda projedná v pondělí, by měl ministr Vojtěch v rukách mnohem větší moc. Jeho resort by mohl sám zakazovat neno omezovat provoz obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření.

Vojtěch bych také mohl nařizovat povinnost používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky. A návrh by mu dal možnost rovněž regulovat hromadné akce a omezit jejich rozsah.

Nebezpečný krok

Ostře proti tomu vystoupila ODS. "Posílení pravomocí ministra zdravotnictví je nebezpečné a pro ODS nepřijatelné. Omezování svobody lidí je natolik závažná věc, že o něm vláda musí rozhodovat jen ve výjimečných případech, vždy jako celek a s posvěcením Parlamentu, v tomto záměru je ale zřetelná snaha Parlament obejít. Jediný ministr nemůže mít červené tlačítko, pomocí kterého vypne fungování země. Ministr Vojtěch v rámci koronavirové krize navíc opakovaně selhal, a dokonce jednal protizákonně. Dávat ministrovi, který by měl být spíše vyměněn, více pravomocí je podobné jako dávat pyromanovi do ruky sirky," uvedl šéf občanskodemokratických poslanců Zbyněk Stanjura v tiskovém komentáři.

Spokojený s návrhem není ani Petr Holeček, předseda nejsilnějšího senátorského klubu STAN. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si ho chce nejdřív přečíst, pak se vyjádří.

Změnu by vláda zavedla prostřednictvím novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Jednat bude v pondělí. Nouzový stav v úterý poslanci prodloužili do 17. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.