Vesničko má středisková: Našli jsme Otíkovu chalupu, na natáčení zavzpomínala Libuše Šafránková

Známá scenérie snímku Vesničko má středisková - Vjezd do JZD
Známá scenérie snímku Vesničko má středisková – Vjezd do JZD
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2020

Žárlivý Turek, chápavý Pávek a mentálně zaostalý Otík. To jsou hrdinové filmu Vesničko má středisková, který v roce 1985 natočil režisér Jiří Menzel (†82). Převážná část komedie se natáčela v obci Křečovice na Benešovsku. Vesnice prošla od roku 1985 výraznou proměnou. "Je škoda, že to pan Hrušínský nemůže vidět. Je mi smutno i po stylu práce pana Menzela," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz na film a vesnici brilantní herečka Libuše Šafránková (67).

Filmová komedie Vesničko má středisková je dílem, v němž si každý divák najde oblíbenou postavu, nebo někoho, kdo mu alespoň připomíná sousedy z vlastního bydliště. Film režiséra Jiřího Menzela byl v roce 1987 nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Na zlatou sošku nedosáhl, ale českým divákům to rozhodně nevadí.

"Bylo to krásné natáčení, velmi pohodové s panem Jiřím Menzelem," ohlédla se za tvorbou pro ŽivotvČesku.cz Libuška Šafránková, která v komedii hraje nevěrnou Janu Turkovou. Chalupa, kde bydlel žárlivý Turek v podání zesnulého Petra Čepka, se změnila minimálně. Filmoví fanoušci by ji jistě poznali.

Velkou proměnou ale prošel dvorek, na němž Otík Rákosník (János Bán) chová holuby a kde mu teta vyčítá, že neumí holoubatům zakroutit krkem. Také stavení, které ve filmu obývá řidič Pávek, prošlo velkou proměnou.

"Je škoda, že to pan Hrušínský nemůže vidět. Možná Otík by byl rád… V JZD jsem nebyla, tak jsem netočila. Ale s panem Menzelem se mi vždy krásně natáčelo, hlavně v divadle s ním byly krásné zkoušky. Byl to kamarád. Po tom stylu práce Jiřího Menzela je nám velmi smutno," dodala fenomenální herečka Libuše Šafránková pro ŽivotvČesku.cz.

Vesnice, která leží 15 kilometrů od Benešova, od natáčení prokoukla. Zmizela socialistická šeď a místním se zde žije dobře. Ve fotogalerii najdete místa, kde se odehrávaly příběh jednoduchého Otíka a jeho ochránce Pávka, kde se kochal doktor Skružný v podání Rudolfa Hrušínského nebo kde svůj plamenný hněv vypouštěl cholerický Turek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.