Více než 500 nakažených je varování. Zavření hranic je velmi závažné rozhodnutí, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2020

V Česku za pátek poprvé laboratoře prokázaly více než 500 pozitivních případů nákazy novým koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. Za předchozí den se prokázala infekce u 506 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (33) jde o poměrně zásadní signál. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jak v tuto chvíli situaci, která je alarmující, hodnotí.

Lidí v Česku s koronavirem za jediný den rekordně přibylo. Laboratoře v pátek potvrdily 506 nových případů. Vůbec poprvé od březnového začátku epidemie číslo překročilo pětistovku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch situaci vidí tak, že jde o jakési varování. "Jde o číslo, které nás musí do jisté míry varovat, pokud jde o nadcházející dny a nadcházející podzim. To, co je jednoznačné, že vidíme, že virus tady s námi je a prostupuje populací a že to je také o chování každého z nás. A nikdo nedokáže říct, jak se virus bude chovat v dalším období. Může dojít k jeho proměnám, mutacím, a to poměrně rychle," nastínil svůj pohled na současnou situaci Adam Vojtěch, který zároveň zdůraznil, že i když jde o skokový počet nakažených, z klinického hlediska zatím vir není extrémní hrozbou.

"Dobré znamení je, že zatím není tolik patogenní, že nezpůsobuje vážné důsledky na zdraví. To ale neznamená, že tomu tak bude i za měsíc, za dva. Virus známe posledních osm měsíců, jde o novou nemoc a pokud to srovnáme s tím, co víme o chřipce a dalších respiračních onemocněních, tak to je nesrovnatelné s tím, co víme o COVIDU. V tuto chvíli je k věci můj postoj takový, že musíme být více obezřetní za předpokladu, abychom nenarušili chod ekonomiky," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Září bude rozhodující

Od 1. září dojde k opatření, kdy vzejde v platnost plošné nošení ochrany úst a nosu na některých místech. Podle ministra stále platí, že roušky jsou klíčové v boji se snížením přenosu infekce.

"Na čem jsme se po debatách shodli v tomto týdnu, tak zopakuji, že od 1. září platí povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě, na úřadech a taktéž ve zdravotnických a sociálních zařízeních. To platí a bude to plošná povinnost. Zatím odkládáme debatu o komerčních prostorech a školách, kde by to mělo být vázáno na semafor. Vše ale bude záležet na vývoji epidemiologické situace, jak se bude vyvíjet. Teď je to přes pět set případů za pátek. Může to být výkyv, nemusí, těžko v tuto chvíli predikovat, jestli půjde o trend v následujících dnech. Uvidíme, jaký bude mít efekt návrat školáků k povinné docházce a budeme na to případně reagovat. Stále platí, že rouška je klíčová v boji s šířením nákazy a pokud by došlo k velmi výraznému zhoršení situace, tak bychom se museli znovu k debatě vrátit," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch scénář, v případě, že se čísla budou držet ve vysokých hodnotách.

Pokud by došlo k exponenciálnímu nárůstu nakažených, je ministerstvo zdravotnictví připraveno situace velmi rychle řešit. K černému scénáři, kdy by se opět zavíraly hranice, jako tomu bylo v minulosti, se zatím neschyluje. Nikdo ale nemůže zcela vyloučit, že by k velmi nepopulárnímu kroku došlo.

"V tuto chvíli si to nedovedu představit. Zavření hranic má velké dopady na ekonomiku, turismus a další. Šlo by o velmi závažné rozhodnutí, které by mělo být učiněno ve chvíli, kdy by ta situace byla zásadně eskalující. Myslím si, že takové opatření by mělo být následně řešeno na úrovni celé Evropy," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.