Vicepremiér Vít Rakušan promluvil o legendárním archivu kmotra Františka Mrázka. Odhadl, kde by se mohl nacházet

Profimedia
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 2. 2022

Jednou z nejvýraznějších tváří českého podsvětí byl kontroverzní podnikatel František Mrázek (†47). Měl kontakty nejen mezi politiky, ale dokázal tahat za nitky také v řadách policie. Dodnes je velkou záhadou jeho archiv, který obsahoval kompromitující materiály na všechny, které by kdykoliv v budoucnu mohl potřebovat. Jeho styl života se mu stal nakonec osudným, když zemřel rukou nájemného vraha, který ho v lednu 2006 zastřelil. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43), který se domnívá, že Mrázkův archiv může být dodnes noční můrou některých lidí či dokonce politických stran.

"Myslím si, že Mrázkův archiv pro řadu lidí či politických stran stále ještě může být rizikem. Samozřejmě už od toho uplynula nějaká doba a také některé věci trochu zavál čas, ale je pravděpodobné, že by nám některé informace z archivu daly konkrétnější představu a odpovědi na propojení politiky, velkého byznysu a mnohokrát kriminality. Myslím si, že ten legendární archiv bylo něco, co bylo nesmírně důležité pro některé lidi, aby se nikdy neobjevilo na veřejnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik.

Aktuálně se jméno kmotra Mrázka nejčastěji skloňuje v souvislosti s minisérií České televize s názvem Devadesátky. Ta mapuje policejní hon na mafiány, jakými byli Ivan Jonák (†59), zmíněný František Mrázek (†48), Antonín Běla (†52) a v současnosti se dějová linka posunula k orlickým vrahům.

Pokud jde o nejvýraznější postavu českého podsvětí Františka Mrázka a jeho archiv, podle ministra vnitra Víta Rakušana je zřejmě hodně míst, kde se může nacházet. Nevyloučil ale, že ho může držet i někdo velmi mocný.

"Archiv mohl skončit u někoho z nástupnických oligarchů, ale i jinde. Určitě cítíme, že i v dnešní politice se používají nejrůznější zákulisní informace, a nedělám si iluze, že mnohdy se různé složky a materiály vytvářejí dodnes," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr Vít Rakušan, který se v loňském srpnu obrátil na státní instituce kvůli obavám z možného sledování své osoby. Tehdy server Neovlivní s odvoláním na dva nejmenované zdroje napsal, že kompromitující materiály na Víta Rakušana se pokouší shánět premiér Andrej Babiš.

Redakce ŽivotvČesku.cz se vypravila na místo posledního odpočinku muže, kterého se poprvé pokusili zlikvidovat v roce 2002. Na konci července na něj někdo vystřelil z jedoucího auta. Kulka tehdy Františkovi Mrázkovi lehce škrábla kůži za uchem. Začal si dávat větší pozor a pořídil si pancéřované auto.

V roce 2006 si na Františka Mrázka počíhal najatý profesionál v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Bylo po 20. hodině večer, skončily zprávy a boss se vydal ze dveří své firmy k vozu. Stačilo udělat pár kroků a jeho život by zase chránila pancéřovaná limuzína. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ale ukončil jeden příběh a vyvolal řadu otázek.

Nejčastěji se spekuluje, že Františkovi Mrázkovi se jako bumerang vrátily zákulisní tahanice kolem potravinářské společnosti Setuza. To je teorie, kterou zastával bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Další teorie hovoří o tom, že František Mrázek se stal nepohodlným, protože se pokoušel vydírat politiky.

Pokud by tvůrci seriálu Devadesátky chtěli rozklíčovat všechny styky a vazby zavražděného ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu