Video: Adam Vojtěch dal naději tomu, že protilátky budou uznávány jako bezinfekčnost. Upřesnil, kde je zádrhel

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Podle Nejvyššího správního soudu by měl dostatek protilátek proti onemocnění covid-19 zvýhodnit lidi stejně jako očkování nebo negativní test. Ministerstvo zdravotnictví v současnosti ale odmítá uznat protilátky jako ukazatel bezinfekčnosti. Důvodů je hned několik. Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34) přijal pozvání na video rozhovor (najdete pod článkem) pro redakci ŽivotvČesku.cz, kde kromě uznávání protilátek promluvil třeba i o tom, jak to bude s ochranou úst a nosu a testováním po návratu dětí do škol.

Na téma uznávání protilátek jako alternativy k očkování upozornila již dříve manželka premiéra. Monika Babišová (47) v rozhovoru pro Blesk.cz uvedla, že dceři Vivien očkování rozmluvili lékaři, protože má vysoký stupeň protilátek. Po jejích slovech nabyla na intenzitě veřejná diskuze, zda protilátky v Česku uznávat tak, jako to dělá Rakousko. Premiér Andrej Babiš (66) pak ministerstvo zdravotnictví vyzval, aby připravilo systém po vzoru Rakouska.

Spor o to, zda je možné v Česku brát protilátky jako alternativu k očkování, se nakonec posunul před pár dny do další fáze. Ministerstvo zdravotnictví ústy profesorky Martiny Koziar Vašákové oznámilo, že přesnou hladinu protilátek nejde určit.

"My samozřejmě toto téma řešíme každý den. Pravdou je, že zatím není odborná shoda na tom, jestli a jak protilátky uznávat. Jsou různé názory jednotlivých odborníků a například, když o tom jednala klinická skupina ministerstva zdravotnictví i třeba skupina MeSES, tak ten názor byl spíše rezervovaný," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu video rozhovoru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že není zřejmé, jaká hladina protilátek je protektivní a jak dlouho člověka chrání. Do té doby, dokud nebude na odborném názoru shoda, ministerstvo zdravotnictví nemůže direktivně rozhodnout.

Adam Vojtěch ale téma definitivně nesmetl ze stolu. "Je to ale velmi dynamické a může se to změnit," doplnil šéf rezortu k velmi palčivému dotazu, proč zatím nelze protilátky uznávat jako bezinfekčnost.

Ve video rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz kromě tématu protilátky dále zhodnotil současný vývoj epidemie, ale i jak to bude ohledně ochrany úst a nosu v souvislosti s návratem žáků do škol. Promluvil také o tom, jak to v současnosti vypadá s termínem přeočkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.