Video: Čtyři mrtví koně po dostizích. Jejich těla leží dva dny na přímém slunci. Na odvoz musí »počkat« do pondělí...

Otřesný pohled na mrtvé koně.
Otřesný pohled na mrtvé koně.
Foto: FB Petr Černý Havran
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2020

Čtyři koně museli být utraceni po dostihovém závodě ve Slušovicích. Důvodem je, že si na trati zlomili nohy. Mrtvá těla ale leží už od soboty na závodní dráze a odvoz nepřijede dřív než v pondělí.

První závody po rozvolnění opatření se konaly ve Slušovicích, největším moravském dostihovém areálu. V programu bylo celkem devět dostihů, během nich ale musel veterinář postupně uspat čtyři koně.

Koně měli únavovou zlomeninu, takže jim noha takzvaně uletěla jako řepa. Koňská zlomenina se ale nedá léčit a veterinář je musel v sobotu během závodů uspat,“ řekl pro portál Seznam Zprávy hlavní organizátor dostihů Zdeněk Karlach.

Problém, který vzbudil na internetu poměrně silné emoce, nastal v momentě, kdy pořadatelé koně nechali ležet na dráze. Následně je zakryli jen plachtou a odvoz z dráhy neřešili okamžitě.

Hlavní organizátor tvrdí, že se kafilerii nepodařilo zajistit hned. Koně tak musejí "počkat" až na pondělí. „Asanační ústav Otrokovice přijede pro koně až v pondělí, snažili jsme se zajistit jejich odvoz již dříve, ale nešlo to. Bude to nepříjemné, koně budou mít nafouklá těla a ještě jim budeme muset sundat podkovy,“ uvedl pro portál Karlach.

Někteří obyvatelé Slušovic ale toto vysvětlení berou jako výmluvu. „Už tu leží druhý den v obrovských vedrech. Koně leží přímo na dráze pod plachtou, navíc hned u golfového hřiště. Pokud je pořadatel schopný zajistit ihned záchrannou službu nebo veterináře, tak nepochopím, že odvoz pro zvířata pořadatel nezajistil hned,“ vysvětluje obyvatel Slušovic, kterého citují Seznam Zprávy.

Už to, jak byla dráha rychle upravená, vyvolává pochyby, není běžné, aby se zranilo během jednoho závodu tolik koní,“ popsal další účastník závodů. Karlach ale tvrdí, že za četná zranění koní může to, že koně během pandemie koronaviru nemohli běhat.

„Letošní sezona je výjimečná v tom, že se více jak tři měsíce neběhalo, a když se teď začalo běhat, tak trenéři a majitelé koní začali dávat koně do kondice, ale tímto přístupem jsou koně mnohem náchylnější k únavovým zlomeninám, což se stalo i v tomto případě,“ dodal pro portál Karlach.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.