Víkend přinese změnu letního času na zimní a vysoké teploty, místy ale i přeháňky
V pátek počasí u nás ovlivní frontální vlna, která přináší na většinu území srážky – nejčastěji spadne od 5 do 10 mm, na jihovýchodě území i kolem 20 mm. "Každá srážková epizoda je dobrá, neboť se v Česku kvůli suchému meteorologickému podzimu opět prohlubuje sucho, a to na všech frontách – mírné půdní sucho, hydrologické sucho povrchových vod, kdy v porovnání s říjnovými normály jsou průtoky podprůměrné nebo výrazně podprůměrné, a také podzemních vod, kdy byla hladina podzemních vod mírně podnormální," uvedla konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, kde všude dochází k prohlubování sucha.
V noci ze soboty na neděli nás čeká změna letního času na zimní. "Středoevropský čas (SEČ), který platí v Česku, se často nazývá »zimním časem«. Letní čas je uměle vyvolán," objasnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ve 3 hodiny se přesune malá ručička na 2. hodinu.
Víkend přinese opět vysoké teploty, a to díky teplému jihozápadnímu až jižnímu proudění. "V sobotu bude oblačno až polojasno, zpočátku dne místy přeháňky. Po ránu ojediněle mlhy. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Po ránu místy mlhy. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 14 až 18 °C, v Jihočeském kraji až 19 °C," upřesnila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz, jaký bude nadcházející víkend, a dále zmínila blížící se hydrologický silvestr.
V úterý 31. října se slaví takzvaný hydrologický silvestr neboli »Hysil«, neboť právě na poslední den tohoto měsíce připadá konec hydrologického roku. "V našich zeměpisných podmínkách se na horách může začít vytvářet sněhová pokrývka již v průběhu listopadu a může přetrvat až do jarního tání. To by hydrologům komplikovalo spočítat, kolik vody v daném roce spadlo a kolik odteklo, proto si konec roku posunuli," vysvětlila důvod odlišného vymezení hydrologického roku Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Jednatřicátý říjen je tedy označován jako hydrologický silvestr a na první listopadový den pak připadá hydrologický Nový rok. "Tedy u nás ve střední Evropě, jinde tomu tak být nemusí, například na západě USA hydrologický rok končí o měsíc dříve, protože ve Skalistých horách sněžení může přijít již v říjnu. Hydrologové hledali datum, které by zajišťovalo co nejmenší množství vody, která by napadla před tímto datem, ale odtekla až po tomto datu. Jde tedy o datum, kdy neleží sníh, ale současně je co nejmenší riziko výskytu povodní," dodala na závěr meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.