Víkendový zlom a předpověď do konce května. Na vrcholky hor se vrátí sněžení, tepla bude poskrovnu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Po pátečním přechodu studené fronty, kvůli které začne do Česka o víkendu proudit studený vzduch od severu až severozápadu, přijde citelné ochlazení. To přitom zasáhne i vyšší vrstvy atmosféry, což se projeví sněžením na vrcholcích Krkonoš. "Studená budou i rána, v neděli po ránu se mohou místy objevit i přízemní mrazíky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Čtvrtek je jediný den v tomto týdnu, kdy nebudou potřeba deštníky. V pátek ale přijde zlom a studený bude i závěr května.

Změnu přinese páteční přechod studené fronty od severu, po kterém začne na území Česka pronikat chladný vzduch. Oblačnosti začne přibývat už brzy ráno, během dopoledne se mračna rozšíří na většinu území, během odpoledne zasáhne většinu území déšť nebo přeháňky. "Teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 °C, na jižní Moravě až 25 °C. Foukat bude čerstvý západní vítr s nárazy až kolem 55 km/h, večer ale zeslábne," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V sobotu bude oblačno až polojasno, zejména na severu území místy přeháňky, na vrcholcích Krkonoš smíšené nebo sněhové. Ranní teploty 8 až 4 °C, denní pak 14 až 18 °C.

V neděli se čeká velmi podobné počasí, ranní teploty ale můžou klesnout na 7 až 3 °C, místy se vyskytnou přízemní mrazíky. Denní teploty nepřekročí 17 °C.

Změna nepřijde ani v pondělí, stále bude oblačno až polojasno, místy přeháňky a ráno opět 7 až 3 °C, ojediněle mrazíky, přes den pak 15 až 19 °C.

Úterý naváže na předchozí dny, jen přes den může být 18 až 22 °C.

Mírně stoupající teploty se dají očekávat i ve středu, přibydou ale lokální přeháňky a denní maximum bude 23 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.