Vím, co by můj táta řekl Ivaně. Dominika Gottová doporučila, ať se všichni podívají, zda bylo nutné brát dotaci od státu ve výši 1,3 milionu

Karel Gott s dcerou Dominikou (vlevo) a manželkou Ivanou
Karel Gott s dcerou Dominikou (vlevo) a manželkou Ivanou
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2022

Dominika Gottová (48) je zaskočená, smutná a trochu znechucená. Přeje si, aby Ivana Gottová (46) vrátila dotaci od státu, kterou dostala společnost Karel Gott Agency. Podle Dominiky Gottové je nesmysl, že by společnost bez částky 1,3 milionu nepřežila covidové období. "Myslím, že můj tatínek by Ivaně jasně řekl, aby peníze vrátila, že je nepotřebuje," řekla Dominika pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyplácelo finanční dotace umělcům, kteří trpěli v době covidové. Peníze od státu získala také společnost Karel Gott Agency, ve které je Ivana Gottová jednatelkou od roku 2015. Společnost získala od ministerstva průmyslu a obchodu přes 1,3 milionu korun. Na dotace pro umělce upozornil jako první web Hlídač státu, který si data od ministerstva vyžádal.

Podle Dominiky Gottové by Ivana Gottová měla peníze vrátit. Dominika je přesvědčena, že kdyby její tatínek žil, tak by k tomu svou manželku vyzval.

"Myslím si, že toto by se mu nelíbilo. Byl to člověk, který měl spoustu peněz, ty po něm zůstaly. Myslím, že by Ivaně jasně řekl, aby peníze vrátila, že je nepotřebuje," uvedla Dominika Gottová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že sama Ivanu také vyzvala, ať se nechová jako skrblík a peníze vrátí.

"K navrácení jsem ji také vyzvala. Odložené koncerty v O2 areně byly stejně dávno vyprodané, takže tržbu měla a peníze od státu nepotřebovala. Ty peníze měli dostat opravdu ti, kteří zůstali na dně. Společnost by to rozhodně překlenula. Podívejte se na web justice.cz, kde je napsáno, v jakém zisku firma v prvním covidovém roce byla," dodala Dominika Gottová pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz se chtěla Ivany Gottové zeptat, zda by její společnost těžké období dokázala přežít i bez státní dotace, ale její mluvčí Aneta Stolzová nekomunikovala.

Web ŽivotvČesku.cz též zjišťoval, jak ministerstvo postupuje, pokud panuje podezření, že někdo čerpal dotace v rozporu s nastavenými pravidly. "Obecně platí, že v zákonem stanovených případech (§ 15 rozpočtových pravidel) poskytovatel dotace zahajuje řízení o odnětí dotace. Obsahem některých výzev bylo i upozornění, že v případě, že žadatel uvede nepravdivé údaje s cílem získat neoprávněnou podporu, vystavuje se nebezpečí trestního stíhání pro nebezpečí ze spáchání trestného činu dotačního podvodu. Je nutné si uvědomit, že co program, to originál (záleží na jednotlivých výzvách), není tak možné tuto problematiku paušalizovat," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Společnost Karel Gott Agency není jediným uměleckým subjektem, který peníze čerpal. Zpěvačka a moderátorka Emma Smetana (34) a její partner Jordan Haj (33) požádali stát o dotace v celkové výši 120 tisíc korun, státní kasa se pro ně otevřela.

Zpěvák Michal David (61) obdržel v říjnu 2020 bezmála 90 tisíc korun, v listopadu 60 tisíc a v prosinci dalších 60 tisíc korun. Muž, který vlastní mimo jiné luxusní nemovitost na Kanárských ostrovech, vyhodnotil, že když stát dotuje, vyplatí se žádost podat. Zpěvačka Tereza Kerndlová (35) si o šedesátitisícový příspěvek řekla dvakrát, jeden dostala na podzim 2020, druhý pak v březnu 2021. O dotaci zažádala také společnost Tomáše Kluse (35) či zpěvačka Lucie Bílá (55).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.