Vir je tikající bomba a potenciál pro šíření v tuto chvíli má, říká epidemiolog Roman Prymula

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.
Foto: Reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2020

Epidemiolog a bývalý náměstek ministra zdravotnictví v rozhovoru pro Život v Česku uvedl, že nový koronavirus je v tuto chvíli tikající bombou. I když v Česku existují zatím jen ohniska nákazy, může se stát, že dojde k horšímu scénáři. Jde ale jen o odhady. Zatím je situace podle Prymuly příznivá a pokud vydrží, dokáže si představit, že roušky se přes léto nebudou muset vůbec používat.

Život v Česku Z testovaných lidí v poměru počtu nakažených se onemocnění prokázalo v sobotu u 4,42 procenta pacientů. Zároveň bylo uděláno nejméně testů za poslední tři měsíce. Co na tuto skutečnost říkáte jako epidemiolog?

To ještě nemusí nic znamenat. Vždy je nutné, abychom v následujícím pracovním týdnu protestovanost zvýšili, abychom měli reálný záchyt. Jisté je, že virus tady je a nezmizel. Zatím to je v Česku v rámci větších ohnisek, ale musíme být obezřetní, protože potenciál šíření tady v tuto chvíli je.

Život v Česku Obecně chápu trend, že se o svátcích a víkendech provádí méně testu. Ale v momentě, kdy se průměr zvedá, není to málo? Na druhou stranu, pokud by se udělalo více testů, ukáže se, že čísla jsou mnohem vyšší?

Je to otázka odběrových míst, laboratoří a indikací. Pokud j málo indikací k odběrům, je pochopitelně i málo testů a pravdou je, že to je tikající bomba. Pokud totiž bude narůstat procento pozitivních záchytů mezi vzorky a bude to dlouhodobá záležitost, nikoliv lokální, a pokud se to bude týkat plošně našeho území, tak je to signál, že skutečně v populaci přibývá osob, které jsou pozitivní.

Život v Česku Když odbočím. V africkém Kongu teď zaznamenali nárůst nebezpečné nemoci ebola. Hrozí, že by se tento vir mohl objevit v Evropě?

Ebola se v těchto lokalitách periodicky šíří, ale zavlečení do Evropy je spíše nereálné. Podmínky pro šíření jsou odlišné a opatření, která jsme schopni aplikovat, zamezují nějaké masivní šíření. I když jeden případ, který se dostal do Evropy, tu byl.

Život v Česku Hodně diskutované téma posledních dní jsou roušky. Dokonce premiér Andrej Babiš o víkendu upozornil na svém Twitteru, že roušky jsou klíčové v boji s respiračními nemocemi potažmo koronavirem. Dojde podle vás opravdu k rozvolnění v MHD a obchodech, jak se ozývá z ministerstva zdravotnictví?

Ono se diskutovalo, že zavedení roušek je nějaký politický symbol či nějaký nesmysl. Naštěstí se ukázalo, že to opravdu význam má. A více zemí je zavádí jako klíčový prostředek do různých opatření. Jak to ale bude v České republice je obtížné predikovat. Otázkou bude, jak k tomu rozvolňovací skupina přistoupí. Pravdou je, že v MHD a většich obchodech to nejspíš ještě nějakou chvíli zůstane. Ale osobně si myslím, že třeba v restauracích by to šlo už bez roušek.

Život v Česku Podle ministra zdravotnictví budou roušky s podzimem zřejmě znovu zavedeny. Má smysl je sundavat jen na dva, tři měsíce?

Určitou logiku to má, a to zejména kvůli vysokým teplotám. Pokud tady nebude vysoké riziko šíření, tak na prázdniny by to rozvolnění mělo být. Pokud se ta situace zhorší, tak bychom se k tomu vrátili. Myslím, že to je korektní přístup.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.