Vir není závislý na počasí, léto nás nezachrání. Promořování je postavené na hlavu, míní Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka (53) sice v současnosti epidemie brzdí, ale Česko stojí před zásadní volbou. Buď lidé budou zodpovědní a o letních měsících jim bude dopřáno rozvolnění, nebo naopak zodpovědní nebudou a pokazí si prázdniny. "Zkazili jsme si Velikonoce a teď, pokud si přivodíme další vlnu, zkazíme si prázdniny," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK s tím, že strategie promořování se ukázala jako chybná.

Řada lidí vyhlíží léto, které by se mohlo podobat tomu loňskému. Tedy většina obchodů a služeb by byla bez omezení, stejně jako by lidé za určitých podmínek mohli vycestovat za dovolenou. Milan Kubek ale upozorňuje na to, že vir tu bude i v létě.

"Vir není závislý na počasí, příkladem je třeba Brazílie. Léto samo o sobě nás nezachrání a jedinou výhodou bude, že lidé budou jezdit na dovolené a nebudou chodit do práce, kde je vysoké riziko přenosu. My jsme se kvůli tomu, že jsme nepřijali tvrdý lockdown na dva až tři týdny, zkazili Velikonoce a teď pokud si přivodíme další vlnu, zkazíme si prázdniny," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK Milan Kubek s tím, že léto bude vypadat podle toho, jak budou lidé zodpovědní.

"Strategie promořování, kterou se Česko vydalo, je postavená na hlavu, protože nikde to nefungovalo a my se stále snažili hledat kompromis v tom, že když budeme přijímat striktní protiepidemická opatření, ochráníme více lidí, ale poškodíme ekonomiku, zatímco když opatření nebudou tolik přísná, více lidí umře, ale nebudou takové ekonomické ztráty. Ukázalo se, že to je chybná úvaha a my jsme oboje zvládli prohrát," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který je přesvědčen, že jediná šance na to, aby se život v Česku vrátil k normálu je rychlé proočkování populace.

Dovolená a cestování do zahraničí se stalo diskutovaným tématem nejen z důvodu tzv. covid ...

V nemocnicích je v současnosti s covidem nejméně lidí od poloviny února, což poukazuje na to, že epidemie brzdí. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva ale nezahrnují pacienty nevykazující po deseti dnech příznaky covidu-19, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty klesají. Ráno bylo v českých zdravotnických zařízeních volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2262 neobsazených postelí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.