Virolog Jiří Černý nabídl scénář, co se bude dít po variantě omikron

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Očkovaných lidí bez posilující dávky se v lednu nakazilo koronavirem skoro stejně jako neočkovaných. Čtyřikrát méně pravděpodobná je nákaza u lidí, kteří mají i posilující dávku vakcíny. Vyplývá to z dat o vlivu očkování na nákazy, která publikuje ministerstvo zdravotnictví. Hospitalizace je v lednu u neočkovaných zatím čtyřikrát pravděpodobnější než u lidí se dvěma dávkami vakcíny a sedmkrát pravděpodobnější než u lidí s posilující dávkou. V Česku převládla varianta omikron. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila virologa Jiřího Černého, který nabídl jeden z nejpravděpodobnějších scénářů, co se bude dít, až se vlna nové varianty dostane do fáze, kdy začne klesat.

"Vždy nárůsty hospitalizací vidíme v nějakém časovém posunu oproti novým infekcím. V Británii a dalších zemích jsme viděli, že vlna nových pacientů, i když byla vysoká, tak nárůsty hospitalizací nebyly dramatičtější než ve srovnání s předchozími vlnami variant viru, tedy deltě či deltě plus. V otázce, co se bude dít po nástupu varianty omikron a jejím poklesu, tak si dovolím být mírný optimista. Domnívám se, že dojde k promoření populace, i když toto spojení používám nerad, a že to situaci alespoň na nějakou dobu vyřeší," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník v oboru virologie s tím, že nebude odhadovat vývoj nového typu koronaviru do dalších období.

Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (57) pro nikoho povinné. Řekl to ve středu po jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (67), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku.

"Podporoval jsem očkování a podporuji ho nadále. Je to velmi komplikovaná věc v ohledu, že by mělo být povinné. V takovém případě by mělo vyžadovat diskuzi, která tady ale není. Co se týká varianty omikron, tak ta probíhá výrazně mírnější formou než předchozí varianty. Nadále bychom ale měli být obezřetní, hlavně z toho důvodu, že tato forma viru je velmi infekční a nakazí velké množství lidí," dodal pro ŽivotvČesku.cz virolog Jiří Černý s tím, že na otázku, zda může dojít k vyššímu počtu hospitalizací, nejde v tuto chvíli relevantně odpovědět, protože situace se může změnit.

Nadále platí, že očkování je jedinou efektivní zbraní k potlačení závažného průběhu nákazy. Podle dat o očkování zdravotníci v ČR aplikovali za čtyři měsíce 3,37 milionu posilujících dávek. Registrovat se k jejich podání lidé mohli od 20. září postupně podle věkových kategorií, všichni dospělí tuto možnost mají od 4. ledna. Z lidí nad 70 let přeočkování absolvovalo přes 70 procent, postupně k mladším věkovým kategoriím podíl klesá. Třicátníků ho má méně než pětina. Mladší 18 let se zatím přeočkovávat nemohou, přestože některým už uplynulo od očkování více než pět měsíců. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) ve středu uvedl, že si je toho vláda vědoma a chce přeočkování pro starší 12 let spustit co nejdříve.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.