Virolog Jiří Černý popsal scénář, který čeká ČR: Epidemická situace bude vážná řekněme za dva až tři týdny
Koronavirová epidemie v Česku opět ožila a působí nemalé problémy v mnoha oblastech. Za čtvrtek laboratoře zachytily celkem 10 395 nakažených osob a situace se zhoršuje také v rámci kapacit nemocnic. Zdravotnicí se starají o 3 557 nemocných s covidem a více jak 400 pacientů už vyžaduje speciální lékařský dohled na JIP. Renomovaný virolog Jiří Černý (36) si myslí, že za necelý měsíc se následky projeví v plné síle. "Tohle množství lidí, kteří se čerstvě nakazili, se začne projevovat v těch, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Otázkou zůstává, jak rychle se přijmou drastická opatření," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.
Údaje ministerstva zdravotnictví opět ukázala čísla, která si nikdo rozhodně nepřál. Za čtvrtek 11. listopadu bylo potvrzeno 10 395 nakažených s koronavirem, přičemž podíl plně očkovaných nedosahuje ani 58 procent. Posilující třetí dávku dostalo 4,2 procenta lidí s vakcínou a nejvíce dávek očkovacích preparátů zdravotníci aplikovali v pátek 5. listopadu – ať už se jednalo o první, druhou nebo právě třetí dávku. Odborníci apelují na veřejnost i vládu, že se epidemie začíná vymykat kontrole a není čas na nic čekat. Upozorňují i na to, že je třeba počítat minimálně se čtrnáctidenním zpožděním, kdy půjdou počty nemocných ještě nahoru. V současné době vyžaduje neustálý lékařský dohled na jednotkách intenzivní péče (JIP) více jak čtyři stovky covidových pacientů.
"Epidemická situace bude vážná řekněme za dva až tři týdny, kdy se nám tohle množství lidí, kteří se čerstvě nakazili, začne projevovat v těch, kteří budou potřebovat hospitalizaci. V současnosti je to špatné a víceméně s tím nic nemůžeme udělat. Otázkou zůstává, jak rychle se přijmou drastická opatření, abychom ta vysoká čísla nakažených nějakým způsobem snížili. Ale takové rozhodnutí se nedá dělat jen tak jednoduše od stolu, je potřeba velké množství dat, která ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistik, pozn. red.) má k dispozici a také je zveřejňuje. Třeba údaje o nakažených, v jakých obcích je největší míra nemocných a podobně. Dělat tyto modely není úplně triviální záležitost, já sám na tohle nejsem expert. Ale v rámci České republiky na to odborníky rozhodně máme," řekl Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz s tím, že čím dříve dojde k rozhodnutí a začne se konečně něco dělat, tak tím dříve bude reálné uplatňovat nároky na důležitá opatření, která mohou do budoucna pomoci.
Podle jeho slov se měla některá opatření zavést už například před měsícem a nemuselo by se jednat o žádných drastických jako nyní. Jeho názor na samotné očkování je přitom jasný. "Imunita po prodělání onemocnění je trošku jiná než vyvolaná samotným očkováním. Ta po vakcíně může být kvalitnější v tom ohledu, že třeba vydrží déle a je lépe standardizovaná. To znamená, že u vícero lidí funguje stejně. Ale pokud má člověk protilátky po prodělání viru SARS-CoV-2 a nechá se ještě naočkovat, míra ochrany je bude mnohonásobně vyšší. Lidé, kteří mají v současné době nějakou míru protilátek a nemají ze zdravotního hlediska žádné omezení nebo kontraindikaci s vakcinací, tak by si očkováním ještě více pomohli. Je to asi nejlepší forma ochrany, nicméně i tady se v minimech případů může člověk nakazit. Ale pravděpodobnost je samozřejmě výrazně nižší a pokud se daná osoba nakazí, je naopak mnohem vyšší šance, že onemocnění covid-19 bude probíhat mírně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený virolog, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl ve své poslední zprávě informaci, že varianta delta, známá mimo jiné jako indická, a její subvarianty v Česku zcela převládá, a to až v 95 procentech případů zachycených pozitivit pomoci diskriminačních PCR testů – ty se provádí u již zjištěných pozitivních vzorků a slouží k určení přesného typu mutace.
"Varianta delta je nebezpečná v tom, že je mnohonásobně infekčnější než varianty, které u nás cirkulovaly v minulosti. Teď se bavíme o variantách, které tady byly na podzim loňského roku. Dokonce je více nakažlivější než varianta alfa, zvaná britská, která přetrvávala do letošního jara, kdy ji nahradila právě delta. Je to velmi rizikové v tom, že jeden infikovaný člověk nakazí mnohem více lidí ve svém okolí. To znamená, že epidemie se pak rozjíždí mnohem rychleji," dodal Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.