Virolog Jiří Černý promluvil o konci epidemie. Dále pak vyhodnotil, zda je větší riziko omikron než obyčejná chřipka

Renomovaný virolog Jiří Černý
Renomovaný virolog Jiří Černý
Foto: Se svolením Jiřího Černého
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2022

V mezitýdenním srovnání už tři týdny nepřetržitě rostou počty hospitalizovaných pacientů s pozitivním testem. V neděli jich bylo v nemocnicích 3417, z toho 239 v těžkém stavu. Za celý minulý týden bylo v Česku potvrzeno 159.252 nových případů koronavirové infekce, zatímco o týden dřív téměř 230.000. Na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, zda dochází ke konci epidemie, odpověděl virolog Jiří Černý. Dále pak vyhodnotil, zda pro člověka představuje varianta koronaviru omikron větší riziko než běžná chřipka.

"Konec epidemie to být nemusí, nicméně pravděpodobně dojde ke zklidnění situace, a to až do konce roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz příznivou zprávu odborník zabývající se studiem nebuněčných organismů.

Nejméně příznivá je v současnosti epidemická situace v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V přepočtu na 100.000 obyvatel tam připadá 1774, respektive 1668 nově odhalených případů nákazy za posledních sedm dní. Naopak v Karlovarském kraji sedmidenní incidence jen lehce přesahuje 1100 případů na 100.000 obyvatel.

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v Česku virem SARS-CoV-2 prokazatelně nakazilo přes 3,4 milionu lidí. Zemřelo 37.873 z nich, posledních 28 případů přibylo do statistik tuto neděli.

Podle virologa Jiřího Černého pro člověka představuje varianta omikron z hlediska infekčnosti vyšší míru rizika. "Omikron je nebezpečnější oproti běžné chřipce tím, že je významně infekčnější, a to myslím mnohonásobně infekčnější. Co se týká klinických příznaků, tak jsou mírnější než u předchozích variant koronaviru, nicméně nebezpečí je ve velkém množství infikovaných jedinců," dodal odborník, který je dále názoru, že nejefektivnější ochrana před těžkým průběhem onemocnění je očkování.

Naočkovat proti závažnému průběhu covidu se v závěru minulého týdne nechalo 1813 lidí, o 470 méně než předchozí neděli. Méně než 2000 dávek aplikovali zdravotníci naposledy na Nový rok. Celkem bylo od začátku očkování v prosinci 2020 podáno přes 17,2 milionu dávek, z toho 3,9 milionu tvořily posilující dávky očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.