Viroložce Pekové předpověď nevyšla. Vir na Vánoce zůstal. Je to pandemie šílenství, říká expert

Viroložka Soňa Peková
Viroložka Soňa Peková
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2020

Mnozí mají v živé paměti vyjádření viroložky Soni Pekové, která je přesvědčena, že žádná druhá vlna epidemie nebude a že vir zmizí do Vánoc. Její manžel lékař Miroslav Pek nedávno pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že slova vycházela z nějakého období. "Byl to názor na základě nějakých dat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Pek. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora svět prochází zejména pandemií šílenství.

Peková v létě vycházela ze situace, kdy na území České republiky byl nárůst nakažených minimální. Denně se objevovaly přírůsty v hodnotách do sta pozitivních případů.

Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená. Navíc tady u nás se nakonec, z dnešního pohledu, nedá mluvit ani o první vlně šíření koronaviru. Vlna je něco, co člověka, populaci, smete. A nic takového se vlastně v epidemiologickém slova smyslu v Česku nestalo,” řekla před časem Soňa Peková v rozhovoru pro Právo.

Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar,” dodala tehdy viroložka.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila před pár týdny manžela Pekové, zda viroložka si trvá stále na svém, a to za situace, kdy denní přírůstky nakažených atakovaly hranici deset tisíc pozitivně testovaných za uplynulých 24 hodin. "To, jestli na tom trvá či netrvá, není podstatné. To byl nějaký její názor, který měla na základě nějakých dat a údajů. Nikdo neví, jak to bude dál," řekl stroze lékař a někdejší epidemiolog Miroslav Pek.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora, je škoda, že se viroložka mýlila. "Bylo by lepší, kdyby zmizel virus, než viroložka Peková. Realita je taková, že virus je tu s námi. Když se podíváme na španělskou chřipku, tak po čtvrté vlně zmizela, jak přišla. Tak tomu bylo i v 15. století, kdy virová choroba postihovala bohaté lidi v Británii a po uplynutí dvou set let o ní nikdo nevěděl. Problém je, že často se dávají viru vlastnosti, jako by přemýšlel sám o sobě, koho nakazí a koho ne. Co je jisté, že prožíváme pandemii šílenství. Stát se může, že vir nezmizí do Vánoc, jak se domnívala paní Peková, ale třeba do Velikonoc. Je pravděpodobné, že jednoho dne tu opravdu s námi být nemusí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.