Vít Rakušan nechce dát vládě 30 dnů nouzového stavu. Jde o kupování času, to si nezaslouží, hodnotí

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2021

Žádost o prodloužení nouzového stavu v zemi projedná na svém dnešním zasedání vláda. Nouzový stav aktuálně platí do 28. března, podle vlády je však nutný nadále, aby mohla platit aktuální přísnější omezení volného pohybu. S tím ale nesouhlasí předseda hnutí STAN (Starostové a nezávislí) Vít Rakušan (42), podle něhož jde o kupování času. "Což si tahle vláda, po všem chaosu, nezaslouží," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že minimem je prodloužení o 14 dní, podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) se kabinet shodl, že požádá o celých 30 dní. Ministři by se v rámci koronavirové agendy měli zabývat i návrhem na zvýšení frekvence testování proti covidu ve firmách a o rozšíření portfolia testujících společností.

"Třicet dnů je příliš dlouhá doba. Výhoda pandemického zákona spočívá v tom, že se vláda musí pravidelně zodpovídat sněmovně, aby obhájila svá opatření. To v nouzovém stavu nemusí. Chce se vyhnout přímé kontrole sněmovny? Právě teď, kdy by měla začít zabírat poměrně drastická opatření, která platí, je vhodné vyhodnocovat jejich účinnost častěji. 30 dnů je kupování času, což si tahle vláda, po všem chaosu, nezaslouží. Bavme se o kratších termínech," vysvětli pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, proč s prodloužením o měsíc nesouhlasí. Podle něj by vláda měla zefektivnit opatření a dát jim logiku, aby lidi neomezovala v situacích, kde není třeba.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Podle dřívějších vyjádření vládních představitelů epidemie mírně zpomaluje. Vyhráno ale není.

Testy v neděli v Česku odhalily 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince loňského roku. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných i testovaných.

V nemocnicích bylo v neděli 8007 pacientů s covidem, z toho 1910 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 758 a počet těžkých případů o 125.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.