Vít Rakušan o složení mandátu Dominika Feriho: Bylo to jediné možné řešení, ne akt hrdinství

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Čtyřiadvacetiletý poslanec TOP 09 Dominik Feri čelí obvinění ze sexuálního nátlaku, kterého se měl dopustit v minulosti na soukromých večírcích. Poté, co v médiích vyšla svědectví údajných obětí, se rozhodl složit svůj poslanecký mandát a oznámil, že dále nebude kandidovat v podzimních volbách. "Podle mě to v tu chvíli bylo skutečně jediným možným řešením. Neoznačoval bych to ale za nějaký akt hrdinství," řekl o rezignaci Feriho na mandát poslance pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan (42).

Českou politickou scénou otřáslo obvinění poslance TOP 09 Dominika Feriho ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Několik žen ho prostřednictvím médií obvinilo z toho, že si vynucoval pohlavní styk. Proti článkům s tímto obsahem se chce bránit soudní cestou a na sociálních sítích uvedl, že nechce, aby poškozovaly jeho blízké či kolegy a proto rezignuje na mandát poslance.

"Podle mě to v tu chvíli bylo skutečně jediným možným řešením. Dilema tady ani nějak zásadně neexistovalo, a to nejen pro něj osobně, protože působit v této chvíli v politické funkci je nekomfortní. Neoznačoval bych to ale za nějaký akt hrdinství, tahle interpretace mi trochu vadí. Těžko se mi četly všechny výpovědi žen, které se rozhodly svěřit. Rozhodně nejsem soudce a nechci vstupovat do toho, kdo je či není vinen, jsme v právním státu a nepřísluší mi to," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan.

Svědectví žen jsou v diskuzích na sociálních sítích označována za předvolební kampaň, výmysly či snahu o zviditelnění. Sekundární viktimizaci vnímá Vít Rakušan jako problém, který je potřeba řešit.

"Obecně to, že dochází k sekundární viktimizaci jednoznačně dokazuje, že problém v naší společnosti je, je vnímán špatně a je potřeba s tím něco dělat. My s Piráty, a to není v návaznosti na Dominika Feriho, máme to v přípravě už dlouho, chceme mít bod, který bude v trestním zákoníku redefinovat definici znásilnění. Ve chvíli, kdy je prokazatelně vyjádřen nesouhlas, byť se pak člověk fyzicky nebrání, se o akt znásilnění jedná. Problém jako takový ve společnosti existuje a je v zájmu nás všech, aby se vše vyšetřilo bez toho, aby byly očerňovány ženy, které se rozhodly hovořit," vysvětlil předseda hnutí Starostové a nezávislí pro ŽivotvČesku.cz.

Rezignace Feriho na poslanecký mandát může mít vliv hlavně na mladší voliče strany TOP 09 či koalice SPOLU. "Velký zásah Dominika Feriho především do mladé generace tady je. Já bych skutečně razantně, rázně a nahlas popřel, že by se jednalo o jakýkoliv útok z naší strany, ze strany naší koalice. Já jsem se o tom dozvěděl až z médií, dokonce jsem neslyšel ani žádné šuškání, takže jsem byl šokován články jako takovými. Rozhodně nejsem člověkem, který by se zosobňoval být arbitrem morálky. Myslím si, že v mnoha věcech nám do soukromí druhého nic není, nehodnotím lidi, zda jsou věrní, nevěrní, rozvedení či ne a podobně. Na druhou stranu, toto je jiný případ, tady je upozorňováno na násilí," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.