Vít Rakušan odhalil své soukromí. Prozradil, jaký byl v dětství a kde je jeho politický cíl

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Vít Rakušan (42) je od roku 2019 předseda hnutí STAN. Narodil se v Kolíně. Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze. Je zastáncem myšlenky jednoduchého, moderního státu, který má především svým občanům sloužit, ne překážet. A přestože ho veřejnost zná zejména jako parťáka z dvojice s Ivanem Bartošem (41), která patří k nejvýraznějším tvářím koalice PirSTAN, pro ŽivotvČesku.cz prozradil střípky ze svého soukromí.

Charismatický politik je podruhé ženatý. Jeho stávající ženou se v září 2015 stala Marie Auerová, se kterou se jim v říjnu roku 2017 narodil syn Matěj a v dubnu roku 2020 syn Jonáš. Z přechozího manželství má dceru Agátu. Žije v Kolíně. Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

Vítku, dnes vás každý zná jako předsedu STAN. Ale mnohé jistě zajímá, jaký jste byl třeba na základní škole a jaký jste byl povahově v dětství.

Rozhodně třídní bavič. Nebyl jsem úplně hodné dítě, to ne, ale ani jsem nebyl takový, že bych se každou přestávku někde rval se spolužáky. Moje role byla spíše třídní bavič a vyjednavač s učiteli (směje se).

Jaké jste měl v dospívání na škole známky?

Na základní škole jsem měl dvě dvojky, na gymplu jsem neměl vyznamenání až pak u maturity ano.

Dobře, takže průšvihář jste nebyl, spíše jste se dobře učil. Ale co vy a vaření?

Dalo by se to i tak říct. No vaření... (směje se). Víte, nejsem dobrý kuchař a pokud vařím, potřebuji hodně prostoru, času a nádobí. Ale cit pro chutě mám velký, tedy raději jím, než vařím. Mám rád asijskou kuchyni, ale jsem nevybíravý, to znamená, že je hodně málo jídel, které nemusím.

Když se dostaneme k vašim politickým začátkům, co byl ten impuls, že jste do této poměrně náročné disciplíny vstoupil?

Bylo mi třicet let a impulsem byla nespokojenost s tím, že se moje město, které mám rád, vyvíjí strašně divně, korupčně, nepřátelsky k veřejnému a společenskému životu. Tedy šlo o běžnou nespokojenost občana. A začínal jsem jako nezávislý.

To už bude tedy 12 let, kdy jste se stal politicky angažovaný. Co vám za tu dobu politika ukázala?

Politika mi dala mnoho životních zkušeností a nechala mě nahlédnout do životních problémů různých vrstev. Starostové nepovažují žádný problém za marginální. Vzalo mi to... na začátku jsem říkal, že jsem naivním idealistou, teď už jsem jen idealistou.

Kde je vaše politická, řekněme meta?

Budu patetický, cíl není u mě vázaný funkcemi, ale nějakou vizí. Cíl pro mě je, že budu mít pocit, že žijeme ve standardní liberální demokracii, kde nevládnou oligoarchové a kde je menší korupce, než je teď a společnost někam směřuje dopředu. A pokud budu mít tento pocit, tak v politice nemusím ani být.

Vít Rakušan a politika:

Do politiky vstoupil, když byl v komunálních volbách v roce 2010 zvolen jako nestraník za subjekt »Změna pro Kolín« zastupitelem města Kolína. Následně se stal v listopadu 2010 starostou města. Ve volbách v roce 2014 post zastupitele města obhájil, když opět jako nestraník vedl kandidátku »Změny pro Kolín«, která suverénně zvítězila se ziskem 63,95 % hlasů. V listopadu 2014 byl po druhé zvolen starostou města.

V roce 2016 byl zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy, který vyhlašuje prestižní anglický mezinárodní deník Financial Times.

Dne 13. dubna 2019 byl na X. republikovém sněmu STAN jediným kandidátem na předsedu hnutí, byl zvolen hned v prvním kole 93 % hlasů. Ve funkci předsedy tak vystřídal Petra Gazdíka, který se rozhodl neobhajovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.