Vít Rakušan: Ohledně covidu-19 se Andrej Babiš snaží namluvit veřejnosti, že už vládne někdo jiný

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Strany vládní koalice se už minulý týden dohodly na rozdělení jednotlivých ministerstev. V osmnáctičlenném kabinetu by mělo vedle budoucího premiéra Petra Fialy (57) zasednout 10 zástupců koalice SPOLU (ODS, TOP 09 , KDU-ČSL) a sedm zástupců koalice Pirátů a STAN. Experti se shodují, že nová vláda by mohla začít fungovat do konce roku. Jednou z prvních věcí, kterou bude muset velmi aktivně začít řešit, je covidová situace, která rozhodně není příznivá. Redakci ŽivotvČesku.cz patrně budoucí ministr vnitra Vít Rakušan (43) uvedl, že dosluhující vláda Andreje Babiše (67) se snaží celý problém, který je neefektivně řešený, hodit na tu novou.

"Přijde mi, že to Andrej Babiš hodně nechává ohledně covidu-19 na novou vládu. Přijde mi, že jí do toho uměle vtahuje a veřejnosti se snaží namluvit, že už vládne někdo jiný, ale vládne jeho aparát, oni mají stovky úředníků, mají odborné konzultační týmy, my nemáme nic z toho kromě našich soukromých, takže oni mají mít připravené odborné plány, ale jak ukázal celý covid, oni nikdy nic připraveného neměli," vysvětlil svůj pohled na situaci, která není příznivá, Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman (77) plánuje jmenovat lídra vítězné koalice SPOLU Petra Fialu premiérem. Uvedl to pro rádio Frekvence 1.

Souhlasí s tím, že nová vláda musí vzniknout rychle. Současný předseda vlády Andrej Babiš nemá zájem stát se premiérem, poznamenal prezident, který s ním o demisi současné vlády mluvil telefonicky.

Po pátečním telefonickém rozhovoru s prezidentem uvedl končící premiér Babiš, že plánuje Zemanovi demisi vlády písemně odevzdat okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

Novou vládu prezident jmenuje na zámku v Lánech, nikoli na Pražském hradě. V rozhovoru ale nesdělil, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne.

Pokud jde o epidemie, tak nová vláda bude muset podle všeho přijmout některá nová opatření. Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálních dat eviduje k sobotnímu večeru 31.022 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. V sobotu laboratoře odhalily 5736 nových případů covidu, zhruba o 700 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo v sobotu 2585 nakažených, z toho 360 ve vážném stavu. Víc než čtvrtina úmrtí za posledních sedm dnů připadá na Moravskoslezský kraj. Z celorepublikových 243 úmrtí jich na region připadá 65.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.