Vít Rakušan promluvil o covid pasech. Je to příležitost ke svobodnému cestování a životu, míní

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: se souhlasem Víta Rakušana

Očkovací průkazy, tzv. covid pasy, mají lidem umožnit svobodnější a snadnější cestování v rámci členských zemí Evropské unie (EU). Jsou předmětem mnoha diskuzí, protože po představení návrhu na jejich podobu, který ve středu 17. března přednesla Evropská komise, se řeší jejich výhody a možné komplikace spojené se zavedením do praxe. "Lidé to však nesmí chápat jako diskriminaci, ale naopak jako příležitost ke svobodnému cestování," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz poslanec a předseda hnutí STAN Vít Rakušan (42).

Návrh Evropské komise na podobu očkovacích pasů, které mají sloužit pro usnadnění cestování, splňuje podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka základní a klíčové parametry. V rámci jednoho systému by měly fungovat tři kritéria, která vyvrací obavy, že by covid pasy mohly být diskriminační především pro lidi, kteří nemohou ze zdravotních důvodů podstoupit očkování proti covidu-19.

"Pokud budec covid pas sloužit jako jednoznačný identifikátor toho, že je člověk nejen očkován, ale také v ochranné lhůtě 90 dní od prodělání nemoci, či že je čerstvě negativně testován, pak jsem pro, aby něco takového dočasně fungovalo," řekl Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že očkovací průkaz může lidem umožnit volnější pohyb a dovolit jim bez obav vyrazit za hranice České republiky.

Evropská komise zvážila všechny možnosti a došla k závěru, že vakcinační pasy by měly být dostupné pro očkované, ale právě s ohledem na nemožnost očkování kvůli možné kontraindikaci také pro ty, kteří budou mít negativní test na koronavirus. U třetího kritéria je pak počítáno s lidmi, kteří onemocnění prodělali a mají potvrzené protilátky v těle.

V loňské »covidové« sezóně utrpělo Chorvatsko velké ztráty v turistickém ruchu, které bude...

"Lidé to však nesmí chápat jako diskriminaci, ale naopak jako příležitost ke svobodnému cestování a svobodnějšímu životu. To je v celé debatě zcela zásadní," dodal politik a od roku 2019 předseda hnutí STAN Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.