Reklama:

Vít Rakušan promluvil o postu ministra vnitra a nejrychlejším scénáři sestavení nové vlády

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Předseda STAN Vít Rakušan (43) usiluje o post ministra vnitra, pro stranu je důležité i ministerstvo školství. V současnosti se mezi oběma koalicemi, které spojením vytvoří ve Sněmovně většinový mandát, řeší rozdělení ministerstev. Pro sestavení vlády existují dva scénáře - jeden rychlý a druhý zdlouhavý. Bude záležet hlavně na prezidentovi Miloši Zemanovi (77), koho tím pověří. "Kdyby pan prezident respektoval, že je tady vládní většina, pověřil Petra Fialu sestavením vlády, tak vláda může fungovat v krátkém horizontu pozdního podzimu," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Starostů.

Reklama:

Po volebním víkendu se situace ohledně toho, kdo bude sestavovat novou vládu, zkomplikovala. Prezident Miloš Zeman byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Doposud tak nikoho nepověřil.

Pokud by ale nakonec šlo vše hladce, nové vlády by se lidé dočkali poměrně brzy. "Kdyby pan prezident respektoval, že je tady vládní většina, pověřil Petra Fialu sestavením vlády, tak to může být v krátkém horizontu pozdního podzimu. Pokud ale dojde na obstrukce a bude pověřen Andrej Babiš a bude jakoby sestavovat vládu, kterou nesestaví a pak zkusí druhý pokus, tak to může trvat dlouhé měsíce," nastínil nejrychlejší scénář sestavení nové vlády pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan, který již dříve avizoval, že v případě volebního úspěchu je připravený zastávat post ministra vnitra.

Reklama:

"Já nechci z taktických důvodů předjímat. Říkám, že jsem kandidátem naší koalice dlouhodobě, je to ve všech veřejných zdrojích, zatím jsme se ale s druhou koalicí (SPOLU, pozn. red.) o ministerstvech ještě nebavili. Možná dnes dojde na nějaké ostřejší vyjednávání. Pokud bych byl akceptovatelný a vycházelo by to z těch vyjednávání, tak jsem na to připravený," řekl k současné situaci pro ŽivotvČesku.cz politik.

Vít Rakušan nevěří spekulacím, které se objevily, že pokud by prezident požádal o sestavení vlády Andreje Babiše, ODS by se »utrhla« a šla do vlády s hnutím ANO.

"Skutečně si myslím, že společenská poptávka, abychom se vzájemně dohodli, je silná. Vždy tu politickou roli vnímám tak, že jsem zaměstnanec lidí. Dal jsem jim nějakou nabídku a oni na ni přistoupili a ta nabídka, jakou mi jsme jako koalice dali, byla, že my s ANO nikdy do vlády nepůjdeme. Myslím si, že druhá koalice si to dala podobně a naším úkolem je se i v těžkých bodech dohodnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda hnutí Starostové a nezávislí.

"

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: