Vítězové voleb očima Miroslava Kalouska: Dopadlo to tisíckrát lépe, než jsem doufal, těší ho. Upřesnil, co znovu získal

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2021

O rozdělení poslaneckých mandátů ve Sněmovně je definitivně rozhodnuto. Vítězem říjnových voleb se stala koalice SPOLU složena ze tří stran (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která dokázala v samotném závěru sčítání posledních voličských hlasů porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67). K výsledku se vyjádřil pro redakci ŽivotvČesku.cz bývalý poslanec a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek (60). "Dopadlo to tisíckrát lépe, než jsem doufal. Vrátila se mi tím důvěra v český národ," zhodnotil.

Celkem 27,79 procent voličů, kteří vložili svůj hlas do volební urny během pátku a soboty 8. a 9. října, si získala koalice SPOLU - její hlavní tváří zůstává mimo jiné i kandidát na post premiéra Petr Fiala (57).

Před nedávnem popsal bývalý ministr financí v Nečasově vládě a také spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, co budou rozhodující faktory pro potenciální voliče. "Mám zkušenost, že téměř všichni voliči říkají, že se rozhodují podle programu. To je zkušenost číslo jedna. Zkušenost číslo dva pak je, že program často neznají ani kandidáti. Vychází mi z toho, že volby jsou otázkou důvěry, důvěra je emoce a v té emoci se rozhodujeme často na základě velmi iracionálních motivů," zanalyzoval pro ŽivotvČesku.cz chování těch, kteří se rozhodovali jít k volbám.

Jeho reakce na aktuální výsledek toho, komu voliči poskytli poslanecký mandát a nechali usednout ve Sněmovně, vyjadřovala neskrývanou spokojenost. "Dopadlo to tisíckrát lépe, než jsem doufal. Vrátila se mi tím důvěra v český národ," dodal Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Dalšími stranami a koalicemi, které se dostaly do Poslanecké sněmovny je hnutí ANO s 27,12 procenty, dále Piráti společně se STAN (Starostové a nezávislí) s 15,62 procenty a jako poslední SPD Tomia Okamury (49) s konečným výsledkem 9,56 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.