Vláda bude muset šlápnout na brzdu. Další vlna epidemie přijde v zimě, varuje Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Epidemická situace má podle některých odborníků a vlády příznivý vývoj a lze očekávat, že dojde k dalšímu rozvolňování a návratu života do dřívějších kolejí. Podle profesora Jaroslava Flegra (63), evolučního biologa a parazitologa, je však stále předčasné radovat se z konce epidemie, která podle jeho slov udeří v další vlně v zimě. "Myslím si, že vzhledem k tomu, že přes léto vystoupá procento proočkovaných, tak snad další vlna nastane až v zimním období. Kdyby nebylo očkování, tak s velkou pravděpodobností další vlna nastoupí už na podzim," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku se rozvolňuje a od pondělí 17. května se hostům nově otevřely také zahrádky restaurací a hospod. Lidé přestávají nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách a všeobecně ve společnosti zavládl pocit, že dochází konečně k návratu do běžného života.

"Reprodukční číslo teď dva dny po sobě stouplo, což zrovna za příznivý trend nepovažuji. I tak doufám, že vzhledem k tomu, že v létě vystoupá i procento proočkovaných, další vlna snad nastane až v zimním období. Kdyby nebylo očkování, s velkou pravděpodobností by další vlna nastoupila už na podzim," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zimní vlna snad přinese méně zmařených životů, protože vnímavé a rizikové skupiny podstoupí očkování vakcínami proti covidu-19. "Za určité pozitivum pokládám i to, že umírat budou přednostně ti hloupí - ti co sednou na lep ruské dezinformační kampani a nenechají se naočkovat," doplnil.

Znovupropuknutí epidemie koronaviru v takovém rozsahu jako Češi zažili především během podzimní vlny, podle vyjádření renomovaného vědce lze považovat za reálné. "Rizikové skupiny budou už v zimě z větší části chráněny. Do nemocnic bude i tak přicházet spousta lidí. Takže ano – je možné, že budou znovu zavedeny lockdowny. Pokud se šíření epidemie nezastaví a nechají se exponenciálně růst počty nakažených, potom i když mezi nemocnými bude nižší procento lidí vyžadujících intenzivní způsob léčby, počty pacientů v nemocnicích vystoupají vysoko a zkolabuje nám nejprve prevence, poté odkladná a nakonec možná i neodkladná péče. Nejpozději v tu chvíli bude muset každá vláda se skřípěním zubů »šlápnout na brzdu«," vyjádřil se evoluční biolog a profesor z Přírodovědecké univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Reprodukční číslo se snad v létě podaří udržet pod jedničkou, ale stále bude mnoho nakažených. "Případů bude mnohem méně, protože když reprodukční číslo udržíme pod hodnotou jedna, bude nakažených ubývat. Velkým zdrojem nakažených však bude turistika a import nákazy z ciziny. Nakažených tak bude v Česku stále tolik, že v okamžiku, kdybychom se přestali chránit a zpomalili očkování, rychle vzniknou další vlny epidemií. Navíc u nás budou neustále přibývat mutanty ze států, kde je epidemie na vzestupu. Nám teď připadá, že epidemie opadla. Pokud se však pořádně podíváme na světové statistiky, tak zjistíme, že se nikdy nenakažovalo za den tolik lidí jako právě nyní. Počty nakažených stoupají a pandemie ve světě sílí. Lokálně je to u nás na dobré cestě díky počasí a draze zaplacenému lockdownu. Nesmíme se tím ale nechat plést. Není konec pandemie a virus nezná státní hranice," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.