Vláda chtěla krátit peníze těm, kteří dostali dary kvůli tornádu. Zločin a znárodnění, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2021

Vláda se rozhodla, že zmenší státní pomoc lidem zasaženým tornádem, kterým pomohli jiní lidé prostřednictvím sbírek a darů. Po vlně nevole odpovědná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) otočila a tvrdí, že šlo jen o nepřesnost v dokumentu. Podle opozičního politika Miroslava Kalouska se jedná o zločin a znárodnění privátních peněz. "Já také poslal nějaké peníze na účet charity v Brně, příště to neudělám, příště sednu do auta, pojedu do místa katastrofy a dám lidem peníze z ruky do ruky. Nemohu se spoléhat na to, zda to zase vláda neukradne," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

"Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky," stojí v kontroverzním dokumentu, který vládě předložila odpovědná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zvedla se zejména na sociálních sítích vlna nevole, protože veřejnosti vadilo, aby by byli trestáni lidé, kteří dostali od jiných lidí peníze formou sbírek a darů.

V průběhu úterý Klára Dostálová začala otáčet, že to tak úředníci nemysleli a že vše napraví. "Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti. Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou," psala ministryně na své sociální sítě.

Postup ministryně Kláry Dostálové velmi zaskočil opozičního politika Miroslava Kalouska, který mluví o zločinu. "Já bych neříkal, že je to morálně podivné, to je normální zločin. To je znárodnění privátních peněz, které lidé poslali na pomoc jiným lidem. Nejde jen o dary, jde také o to pojištění. Státní pomoc, lidská solidarita a osobní odpovědnost jsou různé disciplíny a nelze je sčítat a odečítat. Je samozřejmé, že při přírodní katastrofě stát občanům pomůže, ta pomoc ale nesmí zohledňovat, jestli byli pojištění či zda jim něco dali jiní lidé ze svého. Pokud někdo něco dostal díky lidské solidaritě, tak je na tom trošku líp a jestli byl pojištěný, tak je na tom také trochu líp, ale protože byl odpovědný a pojištění si platil. Je nesmysl, aby na tom byl úplně stejně jako ti, kteří si to pojištění neplatili," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se obává, že lidé si příště pomoc a charitu budou rozmýšlet.

"Tornádo přineslo úžasnou mezilidskou solidaritu, která ale nyní dostala za uši. Já také poslal nějaké peníze na účet charity v Brně, příště to neudělám, příště sednu do auta, pojedu do místa katastrofy a dám lidem peníze z ruky do ruky. Nemohu se spoléhat na to, zda to zase vláda neukradne," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý poslanec za TOP 09.

Klára Dostálová v průběhu úterý dál tvrdila, že situace ji mrzí a za všechnu zlou krev prý může jen nevhodná úřednická formulace. "Sama jsem s mojí rodinou přispěla a jen ta myšlenka samotná se mi bytostně příčí. O to víc mě mrzí celá tato situace. Proto se hluboce omlouvám lidem postiženým katastrofou za nejistotu, kterou v nich mohl vyvolat programový dokument. Nikdy jsme nechtěli snižovat dotaci o dary, bohužel úřednická formulace bodu 7 programu Živel, která měla lidi chránit před nepříjemnostmi a měla technicky usnadnit dodržování pravidel, v kontextu celé situace vyzněla špatně a necitlivě. Cílem bylo pouze zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít tím problémům, které by tak žadatelům mohly nastat. Změnu nařízení, ve které bude tato formulace nařízení změněna, předložím hned na další vládě," dušovala se na sociálních sítích ministryně pro místní rozvoj.

Pojištění se ale bude odečítat dál. Krácení státní podpory o peníze z pojištění čelilo kritice už před schválením programu Živel vládou. Od dotace se bude odečítat kompenzace od pojišťoven. "Vláda nastavila podmínky pomoci tak, že kdo byl zodpovědný a platil si pojištění, je na tom hůř než nepojištěný. Přesně její styl. Pomoc má být ale spravedlivá a nikdo nemá doplácet na to, že myslí na budoucnost. Výmluvy ministrů na úředníky neobstojí. Oni nesou zodpovědnost," uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.