Reklama:

Vláda chystá povinné očkování pro lidi nad 60 let. Právník Dostál a viroložka Zelená se shodli na zásadní podmínce. Toto nás čeká

Viroložka Hana Zelená
Viroložka Hana Zelená
Foto: Se svolením platformy Zdravé fórum
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2021

Vládní rada pro zdravotní rizika dnes podpořila návrh, aby se povinně očkovali proti covidu-19 lidé ve věku nad 60 let. K povinnému očkování míří také některé profese. Právník Ondřej Dostál a viroložka Hana Zelená pro ŽivotvČesku.cz popsali, že povinnému očkování předchází nutnost testovat, zda člověk proti nemoci nemá již imunitu. "Zjišťuje se, zda je člověk vůči nemoci imunní, pokud se zjistí, že je imunní, tak se očkování neprovede," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka.

Reklama:

Povinné očkování proti koronaviru by se mělo podle premiéra v demisi Andreje Babiše (67) týkat lidí nad 60 let a některých profesí.

"Na dnešní Radě pro zdravotní rizika k tomu padl návrh, který rada podpořila, aby se povinně očkovali i senioři nad 60 let. Z toho důvodu, že je tahle věková kategorie nejvíc ohrožená," řekl Andrej Babiš. "Ministerstvo na tom pracuje. Očekáváme, že nejpozději v úterý dostaneme jasné stanovisko, abychom mohli zahájit logistické přípravy, přípravy IT systémů a tak dále," dodal předseda vlády.

Reklama:

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se uvažuje také nad tím, že povinné očkování se zavede pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Diskuze se vede také nad vojáky, hasiči a policisty.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila právníka a člena Pirátů Ondřeje Dostála, aby popsal, jak by zavádění povinného očkování probíhalo v praxi. Oslovena byla také viroložka Hana Zelená. Oba experti se shodli, že při povinném očkování je ze zákona nutné ověřit, zda lidé již nejsou imunní a nemají protilátky.

"Jsou tři druhy povinného očkování, tedy pravidelná, zvláštní a mimořádná. Pravidelná a zvláštní očkování se popisují v paragrafu 46 v zákoně o ochraně veřejného zdraví, to mimořádné se vydává mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud by to udělali korektně, tak očkování některých profesí spadá mezi ta zvláštní očkování. Pokud by šlo o očkování lidí nad 60 let, tak je otázka, zda by to udělali jako pravidelné očkování, to je pak stejné jako u dětí se spalničkami, pak by se to dalo do vyhlášky o povinných očkování a jedno povinné očkování by přibylo. Nebo to mohou u důchodců udělat mimořádným očkováním, tedy vydají mimořádné opatření a v žádné vyhlášce to nebude. Proč o tom takto detailně mluvím, protože zákon výslovně říká, že u těch pravidelných a zvláštních se provádí test imunity. U těch mimořádných o testu imunity zákon mlčí. Já si ale myslím, že se to dá dovodit výkladem, že i u těch mimořádných se test imunity uplatnit musí. To za pár dnů možná bude klíčová otázka zdravotnického práva. Bude otázka, zda se test imunity dočte analogicky z vedlejšího paragrafu či ne. Mimořádné očkování by se vydávalo opatřením, které bude přezkoumatelné před Městským soudem v Praze. Pravidelné očkování se vydává vyhláškou a jeho parametry jsou přezkoumatelné před Ústavním soudem," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz muž, který byl kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

Viroložka Hana Zelená souhlasí s tím, že před povinným očkováním je nutné ověřit, zda dotyčný člověk již nemá imunitu na základě toho, že nemoc prodělal. "Má to dvě roviny, právní i odbornou. Můžeme diskutovat i o tom, proč zrovna hranice 60 let. Pokud to bude platit za stejných podmínek, jako platí očkování například na hepatitidu B, tak se mají ti lidé očkovat až po vyšetření protilátek. Zjišťuje se, zda je člověk vůči nemoci imunní, pokud se zjistí, že je imunní, tak se očkování neprovede. Tato klauzule by měla nadále platit. Mělo by se respektovat, že někteří lidé jsou vůči nemoci imunní. Pokud se to nebude respektovat, tak je to neodůvodněný nátlak na lidi, který je může i ohrozit a poškodit. Nežádoucí účinky jsou, a pokud lidé očkování nepotřebují, tak se v zásadě zbytečně vystavují nežádoucím účinkům. Očkování tedy ano, ale za předpokladu, že se bude zjišťovat, zda ti lidé již nejsou imunní," vysvětlila viroložka Hana Zelená, která také dodala, že je možné, že při vyhlášení povinného očkování pro některé profese dojde k odlivu pracovní síly.

"Jistě může dojít k odlivu lidí ze zdravotnictví. Lidé, kteří už covid prodělali, by měli mít pokoj, ti nepotřebují vakcíny ani karantény, ty už nechme svobodně žít, bohužel to není politicky průchodné, očkují se lidé, kteří to nepotřebují. Každé léčivo, které není indikované, je kontraindikované," dodala pro ŽivotvČesku.cz vedoucí Oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě.

Premiér Andrej Babiš v úterý uvedl, že vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty odborníků měli být úplně naočkovaní 1. února.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: