Vláda epidemii brzdí jako auto, které jede do zdi. Opatření jsou slabá, říká Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) je přesvědčený, že epidemii koronaviru by šlo brzdit rychleji, kdyby k tomu byla politická vůle. Vláda není schopná důrazně »​dupnout na brzdu«. "Opatření jsou slabá. Platí, že čím jsou opatření slabší, tím déle krize trvá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek a zdůraznil, že se mu nelíbí, že na boji s virem se nepodílí celá společnost rovnoměrně.

Z dat a grafů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že epidemie koronaviru začala lehce zpomalovat. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, je na hodnotě 0,94. V nemocnicích je hospitalizováno s covidem 8362 pacientů. V neděli přibylo v České republice 3291 nakažených, což je zhruba o 690 méně než před týdnem.

"Doufám, že už jsme na vrcholu 4. vlny epidemie a že počty nově nakažených nebudou růst tak rychle. To, že v posledních dnech máme trochu méně prokázaných případů než minulý týden ve srovnatelných dnech, jde bohužel částečně na vrub toho, že se méně testuje. Ta opatření, tak jak nyní platí, nemají takovou sílu, aby dokázala epidemii rychle brzdit," vyjádřil se pro ŽivovČesku.cz prezident České lékařské komory s tím, že vláda neposlechla odborníky a skončila u polovičatého řešení.

"Vláda bohužel nedala na rady odborníků a nepřistoupila k tomu, aby na dva či tři týdny omezila veškeré pracovní aktivity kromě kritické infrastruktury. To znamená, že nedošlo k zavření továren, takže 1,5 milionu lidí dojíždí každý den za prací. Opatření jsou slabá a obecně platí, že čím slabší protiepidemická opatření jsou a čím méně se dodržují, tím déle krize trvá. Výsledkem pak je, že umře více lidí a jsou větší ekonomické ztráty. Mě mrzí, že na nákladech v boji s epidemií se nepodílí celá společnost rovnoměrně. Zdravotnictví mele z posledního, ale továrny běží. V důsledku toho epidemie nebrzdí tak, jak bychom si přáli," řekl Milan Kubek rezolutně pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda omezuje malé podnikatele, velké továrny ale běží dál. Milan Kubek také není přesvědčen o tom, že testování ve firmách odhalí skutečný počet nakažených.

"Přirovnal bych to k autu, které jede z kopce a vy ho chcete brzdit. Pokud zabrzdíte prudce, tak může dojít k jistým škodám, ale zastavíte rychle. Pokud jen přibržďujete, tak zastavíte také, ale za dlouho. A pokud přibržďujete málo, tak vlastně jen oddalujete chvíli, než to auto zase začne nabírat na rychlosti. Musíme si uvědomit, že před námi je zeď a tou zdí je kapacita zdravotnického systému. Jakmile se kapacita naplní, tak do té zdi narazíme a naroste počet zemřelých. V tu chvíli nebudou umírat jen lidé s covidem, ale pomoci se nedostane i lidem s jinými problémy," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.