Reklama:

Vláda neví, jak se k ruskému útoku postavit. NATO by mělo reagovat, říká generál Jiří Šedivý

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2021

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý (68) jasně říká, že výbuch muničního skladu ve Vrběticích byl vojenským napadením Česka. "Poslední vyjádření premiéra ukazuje, že vůbec není vedení státu jasné, jak se k útoku ruských agentů postavit," sdělil Jiří Šedivý pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Generál Jiří Šedivý je přesvědčen, že za zničením muničního skladu ve Vrběticích stojí ruské síly. Akci považuje za napadení svrchovaného státu vojenskou silou. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz mimo jiné poukázal na to, že vláda České republiky neví, jak se k incidentu postavit.

Pane generále, je v tuto chvíli ohrožena bezpečnost občanů České republiky? Hrozí nějaká další odvetná akce ze strany Ruska?

Reklama:

Co se týká bezpečnosti občanů České republiky, nemyslím, že by byla bezpečnost občanů ohrožena. Pokud bude Rusko organizovat nějaké odvetné akce, pak vedle vyhoštění diplomatů lze v budoucnosti předpokládat selektivní ekonomické sankce, ať oznámené, nebo realizované skrytě.

Jak se budou nyní vztahy s Ruskem vyvíjet a jak by se podle vás vyvíjet měly?

Pravděpodobně se budou ještě zhoršovat. Ale poslední vyjádření premiéra ukazuje, že vůbec není vedení státu jasné, jak se k útoku ruských agentů postavit.

Česká republika je členem NATO, jaký postoj k útoku na území českého státu by měla Severoatlantická aliance zaujmout?

NATO by mělo přijmout jednotný postoj, kterým zabrání dalším podobným akcím proti členským státům NATO. Jedině koordinovaným společným přístupem lze dosáhnout odpovídajícího efektu. Bohužel jak členské státy NATO, tak především EU takovou schopností nedisponuji a téměř vždy platí, že zájmy jednotlivých států jsou nadřazeny společnému cíli. To v důsledku posiluje Rusko a ubezpečuje, že může používat metody z doby studené války.

Jaký vliv bude mít vrbětická krize na tuzemskou politickou scénu?

Z pohledu pondělních vyjádření předsedy vlády Babiše i místopředsedy Hamáčka je zřejmé, že se jedná o další případ, kdy jsou jednotliví aktéři politické scény na hony vzdálení od dobře promyšleného společného postoje k problému. Reprezentantem toho je plánovaná/neplánovaná cesta to Moskvy. Později panem Hamáčkem označena za zastírací manévr. Pan předseda vlády se vyjádřil velmi neurčitě, víceméně pana Hamáčka nepodpořil. Na chybách ve vzájemné komunikaci vládních představitelů pak opozice staví svoje akce proti koaličním stranám. Zvyšuje to napětí, které ke konstruktivnímu řešení mnoha dalších problémů nepřispívá. Jenom krize koronaviru si vyžaduje maximální úsilí všech ve vládě.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: