Vláda Petra Fialy lidem zdraží život. Vítám, že Jana Maláčová chce vést ČSSD, říká člen Husté dvojky Matěj Stropnický

Ministryně Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Ministryně Jana Maláčová a Matěj Stropnický
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Před volbami ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) vytvořila se svým poradcem Matějem Stropnickým (38) tandem, který dostal název Hustá dvojka. Právě tato dvojice se snažila uvadající ČSSD dostat do Sněmovny. Nepovedlo se to. Jana Maláčová po rezignaci Jana Hamáčka (42) oznámila, že je připravená stranu vést. "Z její kandidatury mám radost. Myslím si, že ona, když byla ve vládě, odvedla pro lidi nejvíce práce," řekl Matěj Stropnický pro ŽivotvČesku.cz a zhodnotil, na co by ČSSD a její vedení mělo klást hlavní důraz.

Pane Stropnický, je po volbách a ČSSD zůstala mimo Sněmovnu. Co to znamená pro vás? Je to konec Husté dvojky, nebo budete dál s Janou Maláčovou spolupracovat?

Předpokládám, že na ministerstvu skončím zároveň s paní ministryní, pokud se ona nerozhodne jinak. Pak je všechno otázkou vývoje v sociální demokracii a podle toho se rozhodnu.

Rozumím tomu tak, že kdyby se Jana Maláčová stala předsedkyní ČSSD, o což podle svých slov bude usilovat, tak i pro vás osobně by spolupráce s ní a sociálními demokraty dávala smysl?

Myslím si, že to záleží na sociální demokracii. Já jako nestraník toho v tomto případě moc nezmůžu. Já mám dvě možnosti, buď do té strany mohu vstoupit, nebo mohu počkat na to, zda mi nové vedení sociální demokracie nějakou spolupráci nabídne.

Jana Maláčová po rezignaci Jana Hamáčka oznámila, že chce stranu vést. Z vašich slov tedy vyvozuji, že ji v boji o místo předsedkyně budete držet palce?

Z její kandidatury mám radost. Myslím si, že ona, když byla ve vládě, odvedla pro lidi nejvíce práce, a to se také projevilo na preferenčních hlasech, byť kvůli tomu, že nebyla celostátním lídrem, se to neprojevilo v posílení důvěryhodnosti strany u veřejnosti. Takže její kandidaturu na post předsedkyně strany vítám.

Podle vás by se tedy Jana Maláčová při boji o předsednictví mohla mimo jiné opřít o to, kolik preferenčních hlasů dostala ve sněmovních volbách?

Řeknu to tak, že nejdůležitější bude, aby sociální demokracii vedl někdo, kdo bude umět formulovat jasnou pozici vůči té nastupující vládě. Ještě se to povleče, ale dříve či později tady vznikne pravicová vláda pod vedením Petra Fialy, a ta začne dělat to, na co jsme upozorňovali ve volební kampani. Začne škrtat, začne lidem zdražovat život, nejen tím, co se děje na trhu, například nyní s energiemi, ale i tím, že bude škrtat v tom, co poskytuje stát. Nová vláda bude škrtat slevy na jízdné, budou vzrůstat náklady i u toho, co dosud poskytoval stát. Pokud chtějí mít vyrovnaný rozpočet, tak bude na stole i otázka zvyšování daní. Všechno toto by podle mě měl začít formulovat a zdůrazňovat někdo, kdo k tomu má plné právo, kompetence a schopnosti, a to Jana Maláčová z mého pohledu určitě je.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.