Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Měl by trvat do 3. prosince

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2020

Nálada v Česku se během posledních pár týdnu naprosto radikálně změnila a koronavirus se stal logicky tématem číslo jedna. Aktuálně trvající nouzový stav by měl být podle vlády prodloužen, protože situace není zdaleka pod kontrolou. Zatím to vypadá právě naopak.

Premiér Andrej Babiš (66) potvrdil na tiskové konferenci, že vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který by měl trvat další měsíc, tedy do 3. prosince 2020. Aktuálně vyhlášený nouzový stav trvá od 5. října do 3. listopadu. "Priorita je ochránit zdraví našich občanů a my pro to děláme maximum," uvedl premiér.

Podle stávajícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56) je překročení hranice 15000 nakažených důvodem k tomu, že není jiná možná varianta, než i nadále trvat na prodloužení nouzového stavu. Neznamená to však, že by po celou dobu musela trvat také opatření, která jsou v současné době zavedena. Školy zůstávají i nadále uzavřeny.

"Křivka se příliš neliší. Za klíčové opatření považuji využití antigenních testů. V plošném režimu pak zjistíme, kdo je pozitivní a jestli ve větším měřítku, pak bude třeba celý domov důchodců protestován," vyjádřil se ministr zdravotnictví Roman Prymula. Od 28. října platí také další opatření a především pak zákaz nočního vycházení v době od 21.00 večer do 04.59 ráno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.