Reklama:

Vláda práskla bičem a přitvrdila v covidovém otroctví Čechů. Právník Ondřej Dostál promluvil o nočním viru, mrtvém vlku a šikaně

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2021

»Anděl svobody a spravedlnosti« - tak někteří lidé mluví o právníkovi Ondřeji Dostálovi, který je právnické eso v oboru zdravotnictví. Vláda v demisi po čtvrtečním jednání vlády vyhlásila od půlnoci v noci na dnešek (pátek) na 30 dní nouzový stav. Dále pak zpřísnila některá opatření a zrušila lidmi milované vánoční trhy. Pro redakci ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník na právní záležitosti rozebral, co se také dá v opatřeních jiným než laickým pohledem vidět.

Reklama:

Pane doktore, neuplynul ani týden a Česká republika tu má další díl ze seriálu Covidová dobrodružství. V předchozím díle se dělili občané na dvě kategorie, ten běžel v pondělí, ve čtvrtek hlavní hrdinové vyhlásili nouzový stav, aby záporná postava, kterou je zlý čaroděj covid-19, už nechala království Miloše Zemana na pokoji. A teď vážně, od dnešních 18 hodin vejdou v platnost nová plošná protiepidemická opatření. Co si o celé situaci myslíte?

Abych vám pravdu řekl, tohle je vážný státoprávní problém.

Reklama:

Počkejte. Tomu nerozumím. Jak to teď myslíte?

Vysvětlím vám to. Vláda Andreje Babiše, která je v demisi, by neměla vyhlašovat nouzový stav a přivlastňovat si tím rozsáhlé, takřka diktátorské pravomoce, které s nouzovým stavem zákon spojuje. Andrej Babiš by naopak měl co nejrychleji předat moc vládě Petra Fialy, která má v Parlamentu většinu. A působit v tomto smyslu na pana prezidenta, aby už nezdržoval s podpisem potřebných jmenovacích dekretů. Nepustit řádně zvolené politiky k vládě a uměle držet na pozici vůdce smečky »mrtvého vlka«, který opakovaně minul kořist (řečeno s Kiplingem), to je v současné situaci velmi nezodpovědné.

Cítíte to tedy podobně jako já. Co se ale ještě k tomu všemu nestalo, pan prezident dostal covid. Je to doba, která nové vládě nepřeje a smůla s nemocemi se hlavě státu lepí na paty. Snad se co nejdříve uzdraví (v sobotu má být propuštěn a v neděli jmenovat Petra Fialu premiérem, pozn red. - zpráva byla zveřejněna po publikaci článku). Ale pojďme se na ta opatření, která jsou zcela nová, podívat.

Tak to tedy rozebereme. Epidemiologicky nouzový stav nepřináší nic, leda šikanu. Zakazuje se pití alkoholu na veřejnosti, což je nesmysl nesouvisející s virem, notabene když ani není zakázáno pít alkohol vevnitř. Zakázali vánoční trhy, probíhající venku, přitom supermarkety normálně pojedou. Přitom se během tohoto týdne nestalo nic neočekávaného, co by vládu přinutilo otočit své úterní stanovisko, že nouzový stav nebude.

No já jsem si tak nějak vzpomněl, že když je nouzový stav, lze nejlépe a nejsnadněji nakupovat. Pomůcky jako PCR testy, respirátory a podobně bez výběrových řízení se vždy hodí. Minulý rok dokonce nákupy z Číny vítal premiér Andrej Babiš s Janem Hamáčkem na letišti. To bylo slávy, když se rozeběhli po ranveji ke krabicím s respirátory. Vy to vidíte jakým pohledem?

(Usměje se) Něco vám k tomu povím. Osobně důvody pro nouzový stav vidím tři. Zaprvé, vláda získává rozsáhlé pravomoci nařizovat pracovní povinnosti, takže nezvládnuté plánování nemocničních kapacit a neschopnost řídit praktiky, specialisty a nemocnice jako jednotný zdravotnický systém patrně opět odnesou studenti zdravotnických oborů. Zadruhé, to je to, co jste uvedl, a to že v nouzovém stavu je jednodušší nakupovat a zadávat veřejné zakázky, takže podobně jako vy, což jste naznačil, se obávám dalších kauz jako respirátory za 777 korun. A zatřetí, opatření v nouzovém stavu mají imunitu před správními soudy, lze je napadat jen velmi obtížně u Ústavního soudu - vláda se asi bojí vlny žalob, které na pondělní opatření doputovaly k Nejvyššímu správnímu soudu, tak je překlopí do nouzového stavu a pořídí jim imunitu před žalobci.

No panečku... Člověku se tomu ani nechce věřit, co všechno za jedním nouzovým stavem může být. Ale pojďme dál. Teď tu máme, pane doktore, ta opatření. Restaurace, bary či kluby budou muset mít od pátku zavřeno mezi 22:00 a 05:00. Je to tedy tak, že podniky, které mohou navštěvovat jen očkovaní, už představují noční riziko pro očkované? Od pondělí to tedy vzalo skutečně pořádný laufík...

(Pokyvuje souhlasně hlavou a usmívá se) Ano, to je další nesmysl, zavádět zavírací hodinu ve 22:00, jako kdyby byl COVID »noční virus«. Pravidlo znějící »neočkovaní nebudou moci do restaurace nikdy a očkovaní po desáté večer«, není nástroj boje proti epidemii, ale nesmysl a další rána pro těžce zkoušené podnikatele v gastronomii.

Včera jsem o tom mluvil s šéfkuchařem Honzou Punčochářem a víte, co mi řekl? Klientů mají nečekaně úbytek, skoro o 50 procent. Poté, co restaurace byly zavřené, tohle znovu. No co na to říct, ti hospodští musí mít přímo radost z té práce, zkrátka radost podnikat. Napadá mě, že vláda ještě před vyhlášením nouzového stavu a omezením toto zdůvodnila nepříznivým vývojem epidemie. Jde ale o rozhodnutí, které původně chtěla uplatnit v pátek, kdy měl být novým premiérem jmenován Petr Fiala. Vnímáte v tom nějaký politický podtext?

Obávám se, že je to politická agenda. Koaliční většina ve Sněmovně nyní čelí píárové Sofiině volbě. Babiš si opět zformuloval nouzový stav jako bianko šek, s krizovými oprávněními »od Šumavy k Tatrám«, které mu umožňuji naprosto cokoliv. Když poslanci nouzový stav nezruší, dají tím vládě bez důvěry volnou ruku k jakékoliv zhůvěřilosti, třeba i lockdownu, a Babiš přitom bude moci říct, že to má koalicí posvěceno. Když poslanci nouzový stav zruší, svede na ně Babiš šíření epidemie, které ovšem v příštích týdnech nastane tak jako tak. Správné řešení má v rukou prezident Zeman, je jím okamžité jmenování vlády s důvěrou, která za řízení epidemie i za případný nouzový stav ponese politickou odpovědnost.

Pro některá opatření je ale nouzový stav nutný, ne?

Ano, konkrétně zákaz nočního vycházení mimo nouzový stav nařídit nelze. Ale žádná z těchto opatření s epidemií nepomohou a vůbec vyhlašována být neměla. Potřebujeme opatření cílená na rizikové skupiny – nabídku očkování a třetích dávek, radu a péči praktických lékařů, rychlé podání léků v případě nákazy. A také osobní odpovědnost domácností s členy ve vysokém riziku – i bez státních nařízení omezit rizikové kontakty anebo se předtím testovat. Nepotřebujeme plošné lockdowny, které jsou pro krachující ekonomiku extrémně drahé, a nepotřebujeme zákazy sportu a kultury dětem a mladým lidem s přirozenou imunitou po prodělání, kteří nám JIPky rozhodně neplní.

Víte, točí se mi z těch opatření celkem hlava. Co mi ale do ní nejde, jak mají vyhlášená opatření fungovat, když večírky, kterých je v období Vánoc nejvíce, je možné konat do 100 osob. Tak v tom mám zmatek, jestli to tedy kvůli covidu je, nebo není...

Buďte v klidu, ony taky fungovat nebudou. Jenže i to je politika. Někteří vědci tvrdí, že se za pár týdnů vlna epidemie sama zlomí, i díky rostoucímu neřízenému promoření populace a tím vznikající imunitě. Pokud se tak stane, bude si chtít Babiš mediálně opět připsat „úspěch“, jak to nouzovým stavem zařídil a epidemii porazil - podobně jako když egyptští kněží správně spočítali, kdy nastane zatmění slunce, pak v pravý čas zvedli ruce, vyslovili kletby, sluníčko se zatáhlo, rebelující poddaní padli na kolena a víra byla na dalších pár set let zajištěna. My jsme ale lidé 21. století a nepotřebujeme v epidemii mágy a kouzelníky, ale racionální politiku, založenou na datech a důkazech, kterou nám bude vláda předkládat jako dospělým lidem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: