Vláda příští týden bude rozhodovat o odložení respirátorů. Já jsem tomu nakloněn, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

V České republice ubývá nových případů nemoci covid-19 a roste proočkovanost populace. Epidemii se podařilo dostat pod kontrolu a na stole je otázka, zda během letních prázdnin Češi odloží respirátory v MHD a veřejných budovách. "Odborný názor na to není jednotný, já osobně bych se k tomu klonil," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rozhodnutí, zda místo respirátorů budou stačit roušky, padne příští týden.

V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Plně naočkováno je zhruba 2,48 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů.

To jsou čísla, která dávají důvod k optimismu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se příští týden bude jednat o odložení respirátorů, místo kterých by postačovaly chirurgické roušky.

"Odborný názor na to není jednotný. V následujícím týdnu to chceme finálně rozhodnout. Já bych se osobně k tomu klonil a kloní se k tomu hlavní hygienička, že místo respirátorů by stačily chirurgické roušky," sdělil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví svůj pohled.

"Já bych byl za, aby se tak alespoň na dočasnou dobu stalo, zejména v neklimatizovaných vnitřních prostorách jako například MHD. Ale proti jsou obavy některých kolegů z infekčnější indické varianty, kterou zatím sice výrazně nevidíme, ale může se u nás už šířit a současné obavy z toho, že případný následný návrat k respirátorům by se nesetkal s ochotou. Je tedy možné, že nakonec rozhodne politický názor," řekl svůj názor pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar. Podle informací redakce ŽivotvČesku.cz zřejmě převáží souhlasný názor a po neděli bude rozhodnuto o tom, že v létě Češi respirátory odloží.

Používání roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti pandemii. Roušky se loni nosily do začátku července, po letním uvolnění se v září vrátily. Od letošního února je převážně nahradily respirátory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.