Vláda rezignovala na očkování. Kroky Vlastimila Válka jsou v rozporu s realitou, kritizuje ministra zdravotnictví Alena Schillerová

Pravá ruka Andreje Babiše Alena Schillerová
Pravá ruka Andreje Babiše Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2022

V České republice rychle pokračuje rozvolňovací proces, což většinu společnosti těší, ale najdou se i kritici. Mezi ně patří pravá ruka Andreje Babiše (67) Alena Schillerová (57). Poslankyni hnutí ANO vadí, že vláda Petra Fialy (57) rezignovala na propagování očkování. "Všechny kroky občany k očkování spíše demotivují," uvedla Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Do nemocnic každý pracovní den míří v průměru asi 600 nových pacientů s covidem-19, podobně jako v polovině prosince. Lidí na JIP přibývá výrazně méně než tehdy, kolem 40 až 50 každý den. Vyplývá to z dat o hospitalizacích ministerstva zdravotnictví. Celkově je v nemocnicích s covidem hospitalizováno 3417 lidí.

Vláda Petra Fialy i na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu urychlila rozvolňovací proces. Předseda vlády avizoval, že pokud se bude epidemie vyvíjet dobře, zůstanou z opatření od 1. března zřejmě už jenom respirátory. V současné době jsou povinné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová je z rozvolňovacího procesu na rozpacích. Nelíbí se jí hlavně to, že vláda přestala tlačit lidi k očkování.

"Jisté rozvolnění je v pořádku. Ale na druhou stranu se opět plní nemocnice, omezuje se elektivní péče, zase probíhají překlady mezi nemocnicemi, roste počet úmrtí na covid a i ministr zdravotnictví připouští, že situace není dobrá. Ostatně v uplynulém týdnu v průměru zemřelo na covid 50 lidí denně. To, že o tom tolik neinformují média, ještě neznamená, že covid zmizel. Kroky vlády jsou tedy v přímém rozporu s tím, co ministr Válek říká, ale i s tou samotnou realitou," uvedla Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Za celý minulý týden bylo v Česku potvrzeno 159.252 nových případů koronavirové infekce, zatímco o týden dřív téměř 230.000. V šesti ze sedmi posledních dní počty nově odhalených případů v mezitýdenním srovnání klesaly.

Nejméně příznivá je v současnosti epidemická situace v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V přepočtu na 100.000 obyvatel tam připadá 1774, respektive 1668 nově odhalených případů nákazy za posledních sedm dní. Naopak v Karlovarském kraji sedmidenní incidence jen lehce přesahuje 1100 případů na 100.000 obyvatel.

Pravá ruka Andreje Babiše je přesvědčená, že je obrovskou chybou, že vláda Petra Fialy rezignovala na očkování. To by se Česku mohlo v budoucnu vymstít.

"Země, které rozvolňují podobnou rychlostí jako my, mají tu výhodu, že jsou mnohem dále s očkováním, na to ale současná vláda úplně rezignovala. Vláda slibovala »door to door« (od dveří ke dveřím) očkování rizikových skupin, masivní kampaně... Ale nic z toho se nestalo, naopak všechny kroky občany k očkování spíše demotivují. To se projevuje i na číslech, protože očkovaní se v podstatě zastavilo," dodala pro ŽivotvČesku.cz nejvýraznější žena v hnutí ANO.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.