Vláda rozhodla. V České republice platí od pondělí nouzový stav. Dojde k řadě omezení

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2020

Poslanecká sněmovna se od středečního rána věnovala řešení otázky, zda bude pro Českou republiku vyhlášen legislativní nouzový stav. Přes různorodé názory poslanců hlasování skončilo. Vláda rozhodla o tom, že v Česku bude platit od pondělí.

Letošní podzim nepatří k těm, které bychom si užívali. Česko zasáhla druhá vlna epidemie nákazy covid-19 a potýká se nejen s výrazným nárůstem nakažených, ale také nemocných, kteří mají horší průběh. To přimělo vládu jednat o řešení celé situace – konkrétně o schválení vyhlášení nouzového stavu. Ten začne platit od pondělí 5. října.

"Všem nám je jasné, co to je nouzový stav. Neznamená ale žádná nová opatření, jak to zní na sociálních sítích. Pokud se stav epidemie zhorší, narazíme na limity. Současná situace je pouze lepší než ta nejhorší. Rozhodně to není žádná hitparáda. Neužívali jsme si nouzový stav na jaře, nebudeme si ho užívat ani na podzim," uvedl ve svém projevu ve Sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček.

Následně se k věci vyjádřila řada politiků. Jedni nouzový stav podpořili, jiní naopak. Ministr zdravotnictví Roman Prymula, který vyhlášení nouzového stavu navrhl, chce mimořádným opatřením potlačit druhou vlnu epidemie. A zároveň předejít destabilizaci zdravotního systému.

Letos bude zaveden nouzový stav, který pokud není prodloužen, trvá 30 dnů, už podruhé. Poprvé platil od 12. března do 17. května.

Co se omezí:

Zavedením opatření bude omezena výuka na středních školách, vnitřních a vnějších aktivitách, při nichž se shromažďuje více osob. Prymula také chce omezit vnitřní aktivity maximálně na deset lidí, venkovní na dvacet osob. Utkání profesionálních sportů - fotbalové a hokejové ligy mají být od příštího týdne zcela bez diváků. Zrušeny budou také velké hudební koncerty a omezeny budou i opery a muzikály.

V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezí maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy.

Na svatbách a pohřbech bude počet účastníků omezen od 19. října. Přítomno bude moci být nejvýše 30 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.