Vláda se nemůže divit, že jsou lidé venku. Trvá na hloupostech a realita jí uniká, kritizuje Andor Šándor

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Do Česka dorazily skoro až letní teploty a lidé vyrazili ven. Hlavně ve velkých městech jsou naplněné parky a s rozestupy či ochranou dýchacích cest si hlavu láme málokdo. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) před takovým chováním důrazně varuje. Bezpečností expert Andor Šándor ale říká, že se to dalo čekat. "Vláda sveřepě trvá na hloupostech a mnozí ministři jsou odtržení od reality," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert Andor Šándor dlouhodobě říká, že vláda musí s občany komunikovat srozumitelně, musí vysvětlovat, proč to či ono nařízení vstupuje v platnost a musí umět pravidla vymáhat. Pokud vláda něco stanoví, ale nedokáže to vymáhat, tak má problém s autoritou.

Začíná to tím, že lidé nařízení nerespektují, vláda ztrácí důvěru a objevují se vtipy na »hloupé« ministry. To je podle Andora Šándora ale ještě ta lepší varianta. Po vtipkování totiž může přijít také chaos a to už by se za »brzdu« tahalo hůře.

V současné době je vidět, že touha jít ven bez ochrany dýchacích cest je pro řadu lidí důležitější, než nosit respirátory a chránit spoluobčany. Jarní teploty a příjemné slunce vyhnaly lidi z domovů. Pohyb na čerstvém vzduchu lékaři samozřejmě doporučují. Problémem je to, že lidé z velkých měst kvůli zákazu cestovat přes okres nemají šanci odjet do přírody či na chalupu a shromažďují se a tísní v městských parcích. Alarmující fotky zachycují například nábřeží Vltavy v Praze. Hlava na hlavě a respirátory si lidé nasazují, až když vidí hlídku.

"Já vždy mluvil o přiměřeností nařízení. Kvůli tomu, že sveřepě trvají na některých do očí bijících hloupostech, tak se vláda dostala tam, kam se dostala. Ti, co by měli tato vládní nařízení od lidí vymáhat, tak na to začínají rezignovat, ale to také není dobře. Jenomže policisté vědí, že proti takové mase lidí, se už může stát cokoliv. Máme tady pár ministrů, kteří očividně žijí v jiném světě, než žije zbytek populace. Oni vykřikují nějaké svoje floskule, ale pak tady máme reálný život. Já rozhodně nejsem popírač a rozhodně nevyzývám k tomu, aby se nařízení vlády neplnilo. Ale pokud vydáváte nepřiměřená rozhodnutí a ztrácíte sílu je vymáhat, tak se dostáváte do situace, která bude chaotická. Lidé žádají Blatného, ať pustí děti na hřiště a on jim řekne, ať jdou běhat do lesa. Přeci Blatný musí tušit, že ne každý žije v dosahu lesa. Tady se pořád říká, že lidem je třeba vše vysvětlovat. Ale Blatný musí znát rozdíl mezi lesem a dětským hřištěm," řekl ostře bezpečností expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný trvá na tom, že Velikonoce musí Česká republika prožít v nouzovém režimu a apeluje na veřejnost, aby všichni omezili mezilidské kontakty na minimum. Také začal hrozit, že pokud by se lidé během jarních svátků »urvali ze řetězu«, nemusí pak vůbec dojít k otevření škol. Bezpečnostní expert před takovou rétorikou varuje s tím, že pokud lidem seberete práci, zakážete jim trávit volný čas na sportovištích, tak pak už je značně rizikové omezovat i pohyb někde v parku.

"Musíme si uvědomit, že ministři stále pracují za plný plat, pobírají slušné odměny, ale velkou část lidí uvrhli do situace, která je pro ně nepříjemná ekonomicky, lidsky i existenčně. Zároveň vláda těmto lidem zakazuje, aby šli ven, nebo po nich ministr vyžaduje, aby někde ve Stromovce nosili roušky. Lidé už toto nemohou chápat a ani to už chápat nechtějí," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že každé vládní opatření musí obsahovat elementární logiku.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) dnes vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okol...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.