Vláda se shodla na zvýšení důchodů. Mluvčí MPSV upřesnil o kolik a kde je malý háček

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Dobrou zprávou pro důchodce je, že koaliční rada vlády se ve středu shodla na zvýšení důchodů. Jde o částku 300 korun nad rámec zákonné valorizace. Podle všeho by průměrné důchody v roce 2022 měly růst celkem o 750 korun. "Musím ale upozornit, že jde o návrh, který musí nejprve schválit parlament," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Důchodci by si v dalším roce mohli přilepšit. Vládní koalice se dohodla, že důchody v roce 2022 budou vyšší, než musí. Důchodci tak dostanou navíc 300 korun nad zákonnou valorizaci. Shodly se na tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zatím ale ještě není nic jisté a celý návrh má malý háček - musí ho schválit parlament.

"Je shoda na částce 300 korun, která by měla být pro všechny důchodce. Tím pádem to pomůže nízkopříjmovým skupinám, nebo zejména těm, kteří mají nízké důchody. Musím ale upozornit, že jde o návrh, který musí ale nejprve schválit parlament," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Částka 300 korun se tedy přičte k zákonné valorizaci. Ta by měla podle odhadu ministerstva financí činit v nadcházejícím roce 2,9 procenta. Při průměrném důchodu 15 351 korun valorizace činí necelých 450 korun. Průměrný důchodce si tak v příštím roce polepší o 750 korun.

Přibližně milion seniorů na průměrný důchod nedosáhne. A měsíčně inkasují méně než 15 tisíc korun. Údaje České správy sociálního zabezpečení z konce roku 2020 ukazují, že přes 120 tisíc seniorů muselo měsíčně vyjít s částkou nižší než 10 tisíc korun.

Pokud jde o reálné zvýšení důchodů, tak při důchodu 10 tisíc korun by došlo k navýšení o 590 korun. Částka se vypočítá tak, že 290 korun je zákonná valorizace a k tomu 300 schválených korun. V případě důchodce, který měsíčně dostává 20 tisíc korun, by si polepšil o 880 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.