Vláda si stávku zasloužila svým selháním i povýšenou komunikací. K jejímu pádu to ale nepovede, říká právník Ondřej Dostál
Komentář: Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s dnešní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. Fiala straší veřejnost rozvratem veřejných financí a není schopen komunikovat se sociálními partnery a řídit kabinet, řekl Babiš. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář právník a komentátor Ondřej Dostál, který je názoru, že vláda si protest zaslouží, k ničemu mimořádnému ale nepovede - zejména pokud by mělo dojít k jejímu pádu.
"Vláda si stávku zasloužila svými selháními i povýšenou komunikací. Proti pětikoaliční vládě přitom stávkují její vlastní voliči, včetně učitelů či studentů. Stávku podpořila i krajská organizace Pirátů z Ústeckého kraje, kde byl zvolen poslancem Ivan Bartoš, místopředseda této vlády. Nespokojenost je vidět ve volebních průzkumech, kde je nyní premiérská ODS až třetí za ANO a SPD. Stávkující i voliči vysílají jasný signál: »Stačilo«," uvedl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz Dostál.
Kritiku sklidil premiér od Babiše příkladem za přístup k odborářům. "Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit," konstatoval Babiš. Uvedl, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.
"Zatímco po celé zemi je největší stávka od listopadu 1989, premiér Fiala se jezdí dívat na krávy k bratrovi pana Jurečky," dodal Babiš později na síti X. Fiala dnes navštívil spolu s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) zemědělské družstvo Pooslaví Nová Ves na Brněnsku. Jeho ředitelem je Lukáš Jurečka, bratr lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Premiér si prohlédl kravín a bioplynovou stanici, oba politici pak strávili hodinu jednáním s ředitelem družstva.
Podle Fialy nemůže vláda pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Kritizuje odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl dnes ráno na adresu odborů. Vláda podle něj možná dělá chyby, jako každá vláda na světě, ale plní sliby, se kterými získala důvěru voličů. Zdůraznil hlavně snahu zlepšit veřejné finance a zpomalit zadlužování.
Podle Dostála stávka nepovede k ničemu mimořádnému. "Nečekám ovšem, že by tato stávka vedla k pádu vlády. Ta má stále podporu 108 hlasů, nadto by ani případné vyslovení nedůvěry za pomoci přeběhlíků nevedlo k novým volbám, spíše k tomu, že by pod kuratelou prezidenta Pavla vznikla nová politická či úřednická vláda na podobném půdorysu. Nedojde-li k převratu například v ODS nebo k úplné otočce u některé z menších stran, nedává stávající složení Sněmovny šanci na zásadní změnu politiky, a to až do roku 2025. Spíše než stávka by mohlo vládu Petra Fialy rozložit fiasko v letních evropských volbách, které by v následných krajských volbách ohrozilo »pašalíky« politiků pětikoaličních stran v krajích a mohlo je vést k výměně lídra. To ale pouze spekulujeme. Přesto má stávka smysl. Lidé se proti vládě sjednotili, dali jasně najevo, že nebudou její excesy tolerovat, a odradili tím vládní radikály od dalšího ořezávání veřejných služeb, ať už ve školství, ve zdravotnictví, či v dalších resortech. Za pozitivní považuji, že u tohoto protestu již vláda ztratila odvahu označovat účastníky za dezoláty či šváby. Správným krokem by bylo, kdyby začala nyní s opozicí vést skutečný dialog o směřování země. To je také jediná cesta, která ji může uchránit před volebním debaklem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.
Babiš dnes řekl, že české veřejné finance jsou v dobrém stavu. Podle něj to dokládá i potvrzení úvěrového ratingu České republiky od mezinárodních agentur. Aktuální zadlužení Česka, které letos podle prognózy ministerstva financí dosáhne 44,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP), je pod maximální evropskou hranicí 60 procent, uvedl Babiš. Podle Národní rozpočtové rady ale státní dluh v budoucnu poroste, vládní konsolidační balíček pouze oddálí náraz do dluhové brzdy zhruba o pět let do počátku 30. let. Dluhová brzda je stanovena na 55 procent HDP, při jejím dosažení musí vláda, kraje, obce a další veřejné instituce schválit vyrovnané rozpočty.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.