Vláda Šípkové Růženky, personálně trochu mdlá. Osobní kouzlo Miroslava Kalouska by do politiky vneslo svěží vítr, Pekarová Adamová by dostala školu

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2023

Komentář: Bývalému politikovi Miroslavu Kalouskovi politika chybí a stýská se mu po ní, uvedl to v neděli na televizi Nova s tím, že co se v současnosti děje ve Sněmovně, má pramálo s politikou něco společného. Jeho slova jako i v minulosti mají obsah a v tomto případě to platí dvojnásobně. Pohledem uznávaného politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, je současné obsazení vlády personálně mdlé. Pokud by existovala možnost, že by se Kalousek vrátil do politických výšin, Petr Fiala by se klidně mohl vrátit k dočtení knihy bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera s názvem Umění politické strategie, se kterou se pochlubil na své letní dovolené.

Kalousek na Nově promluvil o mnohých tématech. Jedním z nich bylo, jak se mu v současnosti daří. "Chodím do práce a vedle toho pracuji také pro pojišťovnu. Našel jsem si tam řadu témat, kterým se věnuji," sdělil s tím, že mimo jiné poskytuje komentáře do novin a je aktivní na sociálních sítích.

Z řady komentářů, které Kalousek poskytl pro ŽivotvČesku.cz, je znát jistá míra bezmoci, kdy konkrétně vládní konsolidace veřejných financí - její provedení - mu radost nedělá. Mimo jiné také zažertoval, že jeho politický návrat by mohl být v jiných barvách, než by mnozí čekali. "Mohli bychom třeba říct, že jsem, když si vezmete koalici SPOLU, takže jsem byl předsedou dvou z těch tří stran. Předsedou té třetí jsem ještě nebyl. Tak to je třeba moje ambice, co vy víte. Pravda, spekulovat se o tom může," dodal v závěru ve vysílání komerční televizní stanice humorně.

I když šlo o nadsázku, muž Kalouskova formátu ve vládní sestavě chybí. Jednak je někdejší politický fenomén vybaven tahem na branku, ale také se nikdy nebál dělat politická rozhodnutí, která nejsou populární - tedy dokázal vzít zodpovědnost na sebe. Mnozí by mohli poznamenat, že to je jako z vyprávění o filmu pro pamětníky.

Návrat Miroslava Kalouska by také byl »školou - jak se dělá dobrá politika« pro předsedkyni TOP 09 a šéfku Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, o které se expremiér Andrej Babiš při svém nedávném běsnění ve Sněmovně vyjádřil, že »ukradla chudákovi Kaldovi stranu«.

Pro ŽivotvČesku.cz hypotetický návrat Kalouska do politických vod okomentoval uznávaný politolog Josef Mlejnek. A mnohé vystihl. "Že stále do jisté míry v politice je a že ho svrbí prsty, je patrné. Politika je droga. A teď si do něj mírně rýpnu, ale svým způsobem je na tom jako Babiš. V současnosti je v opozici, ale řada lidí si klade otázku, proč se na politiku vlastně nevykašle. Odpověď je, že politika je droga, která když člověka do toho světa vtáhne, tak cesta zpět je těžká. Řada lidí, která politiku opustila, se pak snažila vrátit. Anebo když si to zvážili racionálně, že už to prostě dál nešlo, tak bylo vidět, že je to mrzí, případně že na ty časy vzpomínají. Je to určitý styl práce, který je mimořádně přitažlivý, a následně už nic jiného není - není tak vzrušující a zajímavé. Takže z tohoto pohledu chápu, že Miroslav Kalousek, kdyby měl možnost, tak se vrátí," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog.

"Miroslav Kalousek má své schopnosti, a to včetně toho, že umí mluvit. A jen těžko mu lze upřít, že má své osobní kouzlo. Televizní debaty s ním nebyly a nejsou nudné, oproti tomu politici, kteří jsou v současnosti ve vládě, tak mají komunikaci »státního úředníka«. Nemají v sobě to osobní kouzlo, které Kalousek má, jeho projev je prostě zajímavý," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.