Reklama:

Vláda v demisi zavádí povinné očkování, nastupující kabinet ho zruší. Vážení ministři, jde o lidi, ne o vás, komentuje Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2021

Vyhláška o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let vyjde ve Sbírce zákonů do konce týdne. Uvedl to v úterý ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35). Povinnost být očkován by měla pro tyto skupiny platit od 1. března 2022. Kandidát na ministra zdravotnictví příští vlády Vlastimil Válek (61) už dříve řekl, že nesouhlasí s povinným očkováním podle věku, u profesí bude záležet na stanovisku profesní organizace. Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) o víkendu uvedl, že nastupující vláda Petra Fialy (57) paragraf vyhlášky zruší. Slovní ping pong ohledně jednání odcházející a nastupující vlády okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64), který má pocit, že se zapomíná zejména na lidi.

Reklama:

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch navrhl povinné očkování pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení. Platit by měla povinnost také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky. Ministerstvo předložilo vyhlášku v pátek Legislativní radě vlády. Její komise pro správní právo podle Vojtěcha k ní měla dílčí technické připomínky, které ministerstvo zapracuje. 

Reklama:

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se postavila i Česká vakcinologická společnost. Podle ní to není spravedlivé vůči této věkové skupině. "Jsme přesvědčeni o tom, že je to správná cesta i vzhledem ke statistikám. Vidíme, že zejména lidé v tomto věku končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Tam musíme napnout svou snahu, abychom zabránili dalšímu opětovnému přehlcení nemocnic," uvedl Vojtěch.

Marian Jurečka řekl, že nastupující vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním v jejich oblasti souhlasit, vláda jim vyjde vstříc. Jurečka kritizoval vládu, že neudělala dost při přesvědčování lidí, aby se očkovat nechali.

Rozkol mezi oběma vládami nenechal chladným generála v záloze a bezpečnostního experta Andora Šandora, který poukazuje na to, že pokud se dva subjekty neumí dohodnout na poměrně zásadní věci, je to názorná ukázka toho, jak se vládne v České republice.

"Já bych řekl, že to je pokračování tristní situace v naší zemi, kdy opozice a vláda, zatím je to pořád ve stejném gardu, se nebyla schopna dohodnout ve prospěch státu a zatím to jsou jen silné výkřiky, které mají počechrat stranická trička. Někdo správně řekl, nečekejte Mesiáše, nebudou to žádní lumeni. Neměli bychom mít vysoká očekávání, měli bychom nové vládě dát šanci se předvést, ale mohou snad jenom mile překvapit. Jestliže tady odcházející vláda, a to nechápu, má potřebu udělat silný zásah do práv občanů a nová nastupující vláda má pocit, že to musí zrušit, tak to je něco, nad čím rozum zůstává stát," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor situaci, která se stala značně kontroverzní.

Dokončené očkování má 82 procent lidí starších 60 let, neočkovaných je skoro půl milionu lidí tohoto věku. Z profesních skupin jsou nejvíce očkovaní vojáci a lékaři, kde je proočkovanost více než 85 procent. Do září bylo očkováno 78 procent zdravotních sester, u pracovníků sociálních služeb se odhaduje podíl vakcinovaných na 65 procent. Policistů a hasičů jsou očkovány zhruba tři čtvrtiny, jejich zástupci vyjádřili obavy, že by povinnost mohla vést k odchodům ze služby.

Bývalému šéfovi české vojenské rozvědky pak vadí, že někteří kandidáti na ministerské posty už rozhodují o České republice, ačkoli ještě obrazně řečeno ani neviděli svou kancelář. "Někteří ještě ne ani ustanovení ministři by měli zachovat klid a mluvit až budou ve funkcích, a pokud mají zásadní námitky, tak existují anticovid týmy a ty by se měly snažit dohodnout. Vážení ministři, jde o lidi, ne o vás," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor se vzkazem, ať politici nezapomínají, kdo je volil a proč.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: