Vláda vyhlásila lockdown. Od čtvrtka nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi s výjimkou cest do práce

Andrej Babiš a Roman Prymula
Andrej Babiš a Roman Prymula
Foto: Michal Protivanský/ CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2020

Po úterním jednání do pozdních večerních hodin ve středu ráno mimořádně zasedl vládní kabinet premiéra Andreje Babiše. Došlo ke zpřísnění přijatých opatření. Brífink byl naplánovaný na 9:30, začal ale přibližně 20 minut po poledni. Slova se ujal premiér Andrej Babiš, který se v úvodu omluvil, že vláda přijala tvrdá opatření.

"Máme obrovský nárůst v nemocnicích. Proto jsme se rozhodli, a za to se omlouvám, protože to lidem, podnikatelům zkomplikuje život. Omlouvám se za to. V první řadě musíme ochránit občany, životy našich občanů," řekl v úvodu premiér Andrej Babiš.

"Náš zdravotní systém by zkolaboval okolo 7. až 15. listopadu," upřesnil Babiš s tím, že nárůst nemocných je vysoký a vláda opatření dlouho zvažovala.

Slova se následně ujal ministr zdravotnictví Roman Prymula. "To, co se děje v České republice, je v kontextu evropských zemí. Data, která ale tady máme, jsou kritická. Počty hospitalizací nám narůstají," uvedl Prymula, proč vláda zavedla opatření, která vedou k omezení pohybu a dalších zásadních omezení. Dále Prymula zdůraznil, že pokud reprodukční číslo bude klesat, budou se opatření rozvolňovat.

Vláda bude dále rozhodovat, zda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který platí do 3. listopadu. Definitivní rozhodnutí uvede příští pátek.

Co vláda nařídila:

  • Kromě maloobchodu bude podobně jako na jaře kvůli koronavirové epidemii od čtvrtka 06:00 zakázán prodej služeb v provozovnách, rozhodla vláda.
  •  Vláda od čtvrtečních 06:00 do 3. listopadu nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula.
  • Pohyb v přírodě a cesty na chalupy jsou možné, mohou se jich ale účastnit nejvýše dvě osoby. Výjimka platí pro příslušníky jedné domácnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.