Vláda zachránila řadu životů, ekonomicky to bylo horší. Strach z koronaviru nemám, řekl exkluzivně Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl v minulosti premiérem ČR
Jiří Paroubek byl v minulosti premiérem ČR
Foto: Archiv Jiřího Paroubka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Bývalý premiér České republiky a předseda ČSSD Jiří Paroubek pro portál Život v Česku zhodnotil vládní kroky v souvislosti s koronavirovou epidemií v České republice. Podle něj vláda učinila dobré kroky, aby nebylo více obětí onemocnění COVID-19. Sám prý strach z viru, který se do světa rozšířil z čínského města Wu-chan počátkem roku, nemá. Nechce ale realitu, kdy umírají lidé, zlehčovat.

"Když nebudeme zabíhat do nějakých výrazných podrobností, tak bych to hodnotil ze dvou poloh. Jedna je zdravotnická, potažmo opatření, která přijímal stát nebo Ústřední krizový štáb a podle mě byla velmi dobrá. Byla zaměřena, aby došlo k co nejmenšímu počtu úmrtí, a to se povedlo. Pokud budeme hodnotit počet úmrtí na milion obyvatel, společně se Slovenskem jsme špička v Evropě ve smyslu nejnižších čísel," řekl pro Život v Česku Jiří Paroubek.

I když podle bývalého premiéra vláda udělala dobrá opatření, která byla efektivní v rámci ochrany lidí, pokud jde o ekonomickou stránku, tak tam viděl řadu nedostatků.

Ministr udělal řadu chyb

"Druhý rozměr je ekonomická pomoc středním podnikatelům a menším podnikatelů, to už je horší disciplína. A některé programy vůbec nevznikly třeba pro pražské podnikatele... Některé vznikly opožděně, některé byly ukončeny rychleji. A domnívám se, že ministr průmyslu udělal řadu chyb. Takže ze stránky ekonomické to bylo horší. Ale pokud se vrátíme k tomu základnímu, tedy restrikce a ochrana obyvatel, to se povedlo a česká populace byla ochráněna," je přesvědčen Paroubek, který z koronavirové epidemie v Česku prý obavy neměl.

"Sám to neprožívám. Nebál jsem se, jsem v dobré kondici, ale určitě bych to nechtěl zlehčovat," dodal bývalý předseda vlády České republiky pro portál Život v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.