Reklama:

Vláda zpřísnila opatření: Respirátory ve všech vnitřních prostorách, konec testů zdarma. Roman Prymula: Šíření viru to nezastaví

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Vláda po svém jednání zpřísnila opatření v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze vybraným skupinám. "Opatření tohoto typu nejsou silná natolik, aby byla schopná zastavit šíření, které tady je," okomentoval aktuální restrikce pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Reklama:

Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. Vláda dnes projednala návrhy ministerstva zdravotnictví a došla k tomu, že je nutné zpřísnit.

To se týká nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, kdy opatření začne být aktivní od 25. října. Výjimku budou mít podle Vojtěcha lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, zdůraznil ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

Reklama:

"V tuto chvíli je hlavní problém, že tu není mnoho opatření, která by bránila v tom poměrně masivnímu nárůstu, i takové opatření ale nějaký význam má," zhodnotil zpřísnění pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Další opatření se týká restaurací. Personál bude podle Adama Vojtěcha muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.

"Už dříve se mělo více trasovat a více testovat v rizikových regionech, protože v tuto chvíli už populační nálož a zátěž je velká. Opatření tohoto typu nejsou silná natolik, aby byla schopná zastavit šíření, které tady je," řekl k opatřením vlády pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který se domnívá, že počty nakažených porostou nadále.

Posledním opatřením, které vláda zavádí, je, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma. Vláda podle ministra zdravotnictví také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: