Vláda zpřísnila opatření: Respirátory ve všech vnitřních prostorách, konec testů zdarma. Roman Prymula: Šíření viru to nezastaví

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Vláda po svém jednání zpřísnila opatření v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze vybraným skupinám. "Opatření tohoto typu nejsou silná natolik, aby byla schopná zastavit šíření, které tady je," okomentoval aktuální restrikce pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna. Epidemie covidu-19 v Česku se podle úterního vyjádření Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) začala vyvíjet podle rizikového scénáře. Na začátku listopadu bude podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. Vláda dnes projednala návrhy ministerstva zdravotnictví a došla k tomu, že je nutné zpřísnit.

To se týká nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, kdy opatření začne být aktivní od 25. října. Výjimku budou mít podle Vojtěcha lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, zdůraznil ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

"V tuto chvíli je hlavní problém, že tu není mnoho opatření, která by bránila v tom poměrně masivnímu nárůstu, i takové opatření ale nějaký význam má," zhodnotil zpřísnění pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Další opatření se týká restaurací. Personál bude podle Adama Vojtěcha muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.

"Už dříve se mělo více trasovat a více testovat v rizikových regionech, protože v tuto chvíli už populační nálož a zátěž je velká. Opatření tohoto typu nejsou silná natolik, aby byla schopná zastavit šíření, které tady je," řekl k opatřením vlády pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který se domnívá, že počty nakažených porostou nadále.

Posledním opatřením, které vláda zavádí, je, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma. Vláda podle ministra zdravotnictví také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.