Vláda zvažuje zrušit testování ve firmách. V populaci je nejméně 10 tisíc případů denně, nesouhlasí imunolog

Testování - Ilustrační snímek
Testování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2021

Vzhledem ke snižujícím se počtům nově nakažených koronavirem denně se snižují i počty těch, které odhalí testování ve firmách. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) už jsou společnosti, které evidují nulovou pozitivitu. I proto je ve hře prodloužení intervalů mezi antigenními testy, nebo také úplné zrušení povinnosti plošného testování, která měla původně skončit až s příchodem července. "Detekování nám pomůže v tom, aby se tu nerozšířila nějaká možná příští varianta toho viru, která by unikala protilátkám, jež vznikly očkováním nebo proděláním nemoci," řekl v reakci na ministra pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (71).

Vzhledem k úbytku denních přírůstků nově nakažených vláda zvažuje, že ve firmách prodlouží intervaly mezi jednotlivými testy nebo povinnost plošného testování zcela zruší. Původně přitom měla skončit na konci měsíce června. "Celá řada firem indikuje, že už má skutečně nulovou pozitivitu," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Odborníci považují testování ve firmách za důležité a místo jeho zrušení či zkrácení intervalů mezi testy naopak doporučují větší využití PCR testů. Ty jsou oproti antigenním přesnější a také není nutné je provádět tak často.

"Je otázka, čemu se říká téměř nulová pozitivita. Teď se to pohybuje na úrovni několika málo promile, ale je opravdu strašně důležité, aby pokud možno co nejvíce případů, které v populaci jsou, bylo detekováno a abychom se dostali na co nejnižší čísla," reagoval na slova vicepremiéra pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Panují obavy, co z hlediska epidemie přinese letní sezóna a cestování. "Detekování nám pomůže v tom, aby se tu nerozšířila nějaká možná příští varianta toho viru, která by unikala protilátkám, jež vznikly očkováním nebo proděláním nemoci. To je možné jedině tehdy, když tu bude velmi nízký výskyt, abychom mohli takové případy izolovat a vytrasovat. Kdyby byla čísla vysoká, trasování by bylo obtížné," vysvětlil uznávaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

Ne všichni musejí v rámci svého zaměstnání testy podstupovat, jiní lidé pak například po nákaze nekontaktují hygienu, nejdou na test a sami se izolují. Záchyt případů proto není stoprocentní. "Bohužel je v populaci nejméně 10 tisíc případů denně, které jen nejsou odhalené," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.