Vladimír Menšík by oslavil 91. narozeniny. Byl král českého filmu i humorných historek

Legendární herec Vladimír Menšík
Legendární herec Vladimír Menšík
Foto: Martin Pekárek / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2020

Když by mu zdraví dalo, dožil by se legendární herec Vladimír Menšík (†58) v pátek 9. října krásných 91. narozenin. Od mládí se ale rodák z Ivančic potýkal s vážnými zdravotními problémy a závislostí na alkoholu.

V české kinematografii se prosadil jako neúnavný a geniální bavič, jehož zábavné Silvestry nebyly na televizních kanálech dosud ničím překonány. Dodnes na něj řada jeho kolegů vzpomíná. Aby také ne, Vladimír Menšík měl mimořádný herecký talent.

Zprvu to nevypadalo, že by se měl věnovat divadlu či filmu. Vladimír Menšík totiž vystudoval průmyslovku a pracoval v Brněnských strojírnách, následně se zkoušel dostat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně (JAMU).

Podařilo se to až na druhý pokus a v roce 1953 tam Menšík absolvoval. V roce 1954 si ho všiml slavný divadelní režisér E. F. Burian a angažoval ho.

Jenže Menšíka to táhlo k filmu, ten měl pro něj větší drajv a šmrnc. To byl také důvod, proč z divadla odešel. Poprvé na sebe upozornil ve snímku Dědeček automobil z roku 1956, kde ztvárnil italského mechanika. A pak už se jeho filmová kariéra rozběhla naplno.

Své moderátorské a bavičské umění využil i v pořadu Křeslo pro hosta, kde si jako hosty zval hlavně odborníky. Někdejší režim ale očekával, že si bude zvát i tehdejší komunistické funkcionáře. To se mu nelíbilo, i přesto, že sám byl členem KSČ, ale po deseti letech byl pro pasivitu vyloučen. Jednoho dne přišel na natáčení v podroušeném stavu, a to znamenalo konec.

Vladimír Menšík byl ženatý dvakrát. S první ženou Věrou měl dvě děti - Petra a Vladimíru. S druhou manželkou Olgou, s níž byl až do smrti, měl také dva potomky – syna Honzu a dceru Martinu.

V posledních letech života kvůli astmatu trpěl častými záchvaty, ale ani to nebyla pro něj překážka, aby pracoval. To se mu ale stalo osudným, když zcela vysílen 29. května roku 1988, ve věku 58 let zemřel. Hlavní příčinou bylo astma, ale také prasklý žaludeční vřed.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.