Vladimir Putin a jeho dvojník. Bezpečnostní expert Andor Šándor má o něm pochybnosti

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2023

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynul více než rok. Od té doby se ale množí spekulace, zda se nejmocnější muž Ruské federace na veřejnosti ukazuje osobně, nebo naopak využívá služeb svého údajného dvojníka. Naposledy se diskuze nejen na sociálních sítích rozvířila v souvislosti s jeho návštěvou Mariupolu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického glosátora Andora Šándora (65), který na dotaz ohledně existence Putinova dvojníka uvedl, že pokud někdo takový je, je využíván »limitně«.

Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, uvedl na konci loňského roku podle agentury Unian šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov. Podle něj jsou v rozvědce lidé, kteří se přímo na Putinovy dvojníky specializují.

"Já osobně nejsem na Putina specialista. Ale podle mě jsou určitě aspoň tři dvojníci, které hned poznám," řekl Budanov v rozhovoru s ukrajinskou novinářkou Natalijou Mocejčukovou.

Naposledy zaznívaly silné pochybnosti v souvislosti s Putinovou návštěvou Mariupolu. Redakce se ohledně Putina a jeho možného dvojníka dotázala Andora Šándora.

"Jestli má Putin dvojníka, to nevím. Ale určitě byl v Mariupolu on sám. On je rád portrétován jako statečný a odvážný chlapík, jeho návštěva tak byla do těchto míst směřována ze dvou důvodů. Jeden ruskému obyvatelstvu, kdy letěl vrtulníkem statečně do bojové zóny, druhá Západu, kdy západní média opakovaně přinášejí zprávy s otazníkem, zda je mrtvý, má rakovinu, jak je na tom špatně. A tedy šlo o to ukázat, že je zdravý, schopný, odvážný, a to nejen svému národu, ale i pochybovačnému Západu," vysvětlil bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc.

"Při dnešních možnostech pořizovat záznamy, analyzovat je, pozorovat řeč těla a podobně můžete mít dvojníka k tomu, že ho postavíte v davu, kde bude stát, nebude nic říkat a nic nebude dělat. V tomto případě však nevidím moc jeho využití. Nesleduji sice politický život v Rusku, ale pokud dvojníka Putin má, využívá ho limitně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Spekulace o Putinových dvojnících se objevovaly v médiích také loni na jaře, kdy se množily teorie o tom, že dlouholetý ruský prezident je vážně nemocný. Média psala, že podle zdrojů britské tajné služby MI6 je Putin možná už mrtvý a nahrazuje ho právě dvojník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.